Zabawy wspomagające rozwój niemowlęcia

Poznawanie siebie w zabawce z lusterkiemJuż od pierwszych dni życia maluszka, zabawa jest bardzo ważna. Szczególnie ważny jest kontakt  rodzica z dzieckiem, bawiąc się z nim na jego „poziomie” wspomagamy harmonijny rozwój naszego dziecka.

Są zabawy, do których nie potrzeba drogich zabawek, a które stymulują rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka.

Potrzebujesz tylko trochę wolnego czasu, który całkowicie poświęcisz niemowlęciu.

 

Zabawy wspomagające rozwój niemowlęcia  nie tylko uczą ale i wspomagają  rozwój psychoruchowy, oddziałując na zmysł: dotyku, słuchu i wzroku a ćwiczenia gimnastyki połączone z zabawą stymulują rozwój fizyczny i przywracają prawidłowe napięcie mięśniowe.

Najlepsza zabawa z mamą

Zabawy ruchowe, takie jak np.

Falowanie: weź dziecko na ręce, delikatnie opuszczaj w dół i unoś do góry, czy  fruwanie: połóż malucha brzuchem na swoim przedramieniu, tak by twoja dłoń znalazła się pod jego klatką piersiową. Drugie przedramię połóż pod główką szkraba. W takiej „kołysce” dzidziuś leży w miarę stabilnie i czuje się pewnie. Upewnij się, że wokół siebie masz sporo wolnej przestrzeni, naśladuj  ruch samolotowych akrobacji. Możesz też pokręcić się wokół własnej osi. Byle tylko niezbyt szybko.

Połóż brzuchem na swoim brzuchu malucha przytul i delikatnie przechylaj się z lewej na prawą. Robiąc to mów  do dziecka, bardzo ważny jest kontakt słowny. Warto też stymulować jego słuch spokojną muzyką, śpiewać piosenki. Pomaga to rozwijać poczucie rytmu i tempa, co w przyszłości korzystnie wpływa na umiejętność czytania i pisania.

Udawaj samochód. Weź dziecko na kolana i zmień się w  samochód. Kołysz go łagodnie, udając zakręty, wydając odgłosy jadącego samochodu,  lekko podskakuj, symulując  nierówną nawierzchnię, gwałtowny, choć w pełni kontrolowany podskok z ewentualnym uniesieniem na rękach, sprawi  maluszkowi radość.

Zabawy dotykowe:

Działają antystresowo powodując wydzielanie w mózgu hormonu wzrostu GH i endorfin, substancji chemicznych, które powodują przyśpieszenie rozwoju.  Dotyk delikatnie wspomaga rozwój fizyczny, pozytywnie  wpływa na dojrzewanie układu nerwowego. Ułatwia poznawanie własnego ciała, otaczających przedmiotów itp.

Dziecko, które się rodzi nie odróżnia siebie od otoczenia, nie ma poczucia własnego ciała. Tego musi się nauczyć.

Latająca pszczółka:

Usiądź sobie wygodnie, weź dziecko na ręce.  Unieś palec w górę i zataczaj nim koła, udając brzęczenie pszczoły. Posadź pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby mógł wodzić oczami za Twoim palcem.

Gilgotanie:

Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem, pomachaj dłonią, pogilgocz z uśmiechem i powiedz: np.leci motylek  do (imię dziecka) i połaskocz np. w brzuszek.  Powtórz kilka razy łaskocząc w różne części ciała i  nazywaj je.

Zabawy wspomagające rozwój niemowlęcia, to też masaże.

Zabawy stare jak Świat np.

Ważyła sroczka kaszkę. Weź w swoją dłoń rączkę dziecka, drugą ręką po kolei delikatnie zaginaj paluszki dziecka do środka, mówiąc przy tym wierszyk:
Sroczka kaszkę warzyła (w rączce malucha mieszaj jak w miseczce).
Dzieci swoje karmiła.
Temu dała – na łyżeczce (zaginasz pierwszy paluszek).
Temu dała – na miseczce (drugi paluszek).
Temu dała – na spodeczku (trzeci paluszek).
Temu dała w garnuszeczku (czwarty paluszek).
A dla tego (dochodzisz do kciuka)? Nic nie miała!
I frrr!!! Po więcej poleciała (naśladuj rękami ruch skrzydeł ptaka).

Podkuwanie konika

Tu podkóweczka tu, tu, tu
(rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy)
Tu gwoździk tu, tu, tu 
(delikatnie kłujemy dziecko w stopę)
I młoteczkiem pukamy: puk, puk, puk
(delikatnie palcem udajemy uderzenia młotka)
Jeździmy dziecku po stopie palcem.
Takie  ruchy łaskoczą, więc dziecko  się śmieje i wyciąga zaraz drugą nogę do zabawy.

Poznawanie ciała:

Idzie, idzie stonoga a tu… noga !
Idzie, idzie malec a tu… palec !
Idzie, idzie koń a tu… dłoń !
Leci, leci sowa a tu… głowa !
Leci, leci kos a tu…nos !

 

 

 

Zabawy na myślenie:

W 4 miesiącu życia wzrasta ciekawość u dziecka  i rozwija się aktywność. Zapamiętuje wszystko, co widzi i słyszy. Nie tylko biernie przyswaja informacje, ale także próbuje  samo je zdobywać.  W 6 miesiącu dziecko odkrywa, że osoby czy przedmioty istnieją w rzeczywistości.

Jest! Nie ma!

Pokazuj dziecku np. kolorową zabawkę  Gdy maluch skupi na nim wzrok zakryj ją na chwilę  i powiedź  – Nie ma. Po kilku sekundach odkryj i zawołaj:  Jest!

Gdzie jest…?

Schowaj w dłoniach jakiś mały przedmiot.  Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj “gdzie jest …..?”, znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że …… wciąż tam jest.

A kuku!

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz,  zapytaj gdzie jest Mama? Po kilku sekundach zdejmij  zasłonę i wykrzyknij radośnie „A kuku tu jestem!”

Zrób to samo u dziecka.

Cieniutką pieluszką muślinową na krótką chwilę przykryj buzię dziecka

i zapytaj gdzie jest moje maleństwo?

Po chwili zdejmij pieluszkę z radosnym okrzykiem „A tu jesteś”.

 

Gdzie się schował …?

Pokaż dziecku np. pluszaczka.  Chowając go zapytaj „a gdzie się schował np. kotek?”
Po chwili wyjmujemy zabawkę  i z  radością wołamy  –  tu jesteś kotku.  Na tym etapie rozwoju dziecko powinno widzieć, gdzie chowamy  zabawkę. Zachęć  dziecko by samo szukało zabawki.

Pozwól też dziecku  na samodzielne poznawanie świata. Dziecko wydaje się takie bezbronne, a my  za wszelką cenę chcemy mu pomóc. Nie zawsze wychodzi to na dobre. Nie trzeba przesadzać z zabawami. Nawet w okresie wczesnego niemowlęctwa dziecko potrafi „bawić się” samo.

 

 

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , , , , , , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl

  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pierwsza książeczka mojego dziecka

  Czy kupowanie książeczek niemowlętom  ma sens? Oczywiście, że tak! Dla prawidłowego rozwoju malucha, konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów....

  Zamknij