Zabawki dla dziewczynek i chłopców

  zabawki dla dziewczynek i chłopcówBędąc w sklepie z zabawkami widzimy działy dla chłopców i dziewczynek.

  Dla dziewczynek rzuca się w oczy kolor różowy, akcesoria kuchenne, żelazko, odkurzacze, zestawy do produkcji własnej biżuterii, czy komplety kosmetyków, czyli już od najmłodszych lat sugeruje się, że dziewczynka ma zajmować się domem i pachnieć.

  Inaczej jest z chłopcami. Dział dla nich, to majsterkowanie, zabawki kreatywne, transformery, na baterie słoneczne, siłę wiatru, hodowla minerałów, itp.

  Czy zabawki od najmłodszych lat nastawiają dziecko, kim ma być? I czy zabawa chłopca lalkami, a dziewczynki samochodami, to coś niestosownego?

  Tradycyjny podział ról męskich i żeńskich  wyznacza co powinno być typowe dla jednej czy drugiej płci. W zgodzie z tymi prawidłami uporządkowany jest nasz świat. W związku z tym mamy „zabawki dla dziewczynek” oraz te „dla chłopców”. Ten podział funkcjonuje od tak dawna, że jest uznawany za zupełnie naturalny.

  I mimo że podział na zabawki dla dziewczynek i dla chłopców istnieje od bardzo dawna, to teraz jest on bardziej widoczny, bo produktów jest więcej. Zawsze jednak było tak, że dla dziewczynek były lalki, a dla chłopców samochody.

  Chłopiec spacerujący z wózkiem dla lalek po placu zabaw, czy dziewczynka zafascynowana koparką… to obrazki, które coraz częściej można zaobserwować w otoczeniu.

  Niepokojące czy nie? Tak długo, jak dotyczy to cudzego dziecka, większość odpowie, że nie.

  Pogląd zmienia się, gdy rodzone dziecko często bawi się  zabawką przypisaną płci przeciwnej. Zdarza się, że  rodzice są zaniepokojeni faktem, że ich maluch bawi się w tzw. „dziewczęce” czy też „chłopięce” zabawy. Zadają pytania  „czy wyrośnie z tego?” albo „czy to coś znaczy?

  Niektórzy zastanawiają się, czy nie będzie z tego „większych” kłopotów, tzn. czy ich dziecko przypadkiem nie zostanie homoseksualistą. Nie ! Preferencje seksualne mamy zakodowane w naszych mózgach. Niewinne zabawy przedmiotami przeznaczonymi stereotypowo dla płci przeciwnej nie są w stanie ich zmienić.

  lalki hiszpańskie

  Co prawda świat się zmienia i coraz więcej kobiet podejmuje się tzw. „męskich” zadań i na odwrót. Coraz częściej można spotkać mężczyznę spacerującego z wózkiem z własnym dzieckiem, gotującego czy przebywającego na tzw. „urlopie tacierzyńskim”. Czy to nienaturalne? A może to tylko kwestia kultury, przyzwyczajeń, tradycji i upodobań?

  Różnice w zachowaniu i podejmowanych zabawach pomiędzy chłopcami a dziewczynkami widać  gołym okiem. Potwierdzi to większość rodziców  mających dzieci o odmiennych płciach. Podobnie uważają specjaliści, którzy udowodnili, że chłopcy częściej niż dziewczynki podejmują aktywne i agresywne zabawy.

  Ma na to wpływ także gospodarka hormonalna. Czy to oznacza, że podział na chłopięce i dziewczęce zabawy i zabawki, podyktowany jest biologią? To bardziej skomplikowane i zależy od znacznie większej liczby czynników niż tylko hormony czy kultura.

  Nic złego się nie stanie, jeśli dzieci będą bawić się zabawkami stereotypowymi  i odwrotnie.

  Ważna jest całość wychowania, osobiste preferencje.  Zestaw akcesoriów kuchennych,  jako zabawka, samo w sobie nie jest zła i nie umacnia stereotypowej roli społecznej kobiet, ale z opakowaniem może być różnie, jeśli na nim jest zdjęcie uśmiechniętej dziewczynki, sugeruje, że jest to zabawka tylko dla dziewczynek.

  Jednak najważniejsze jest to, czy w domu dziecka gotuje  mama i tata. Gotowanie nic nie ujmuje mężczyźnie, a dziecku daje dobry przykład, że tata też może i powinien zająć się domem i pomóc mamie.

  Bez względu na to czy są to  zabawki dla dziewczynek i dla chłopców powinny nie tylko dawać radość,  dobrą zabawę, ale  też chronić przed nudą. Powinny  również uczyć i rozwijać talenty  oraz umiejętności. Jednak muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności.

  W sklepach pojawia się coraz więcej zabawek nieukierunkowanych na płeć. Firmy poszerzają  ofertę zabawek, a do ich  tworzenia wykorzystywane są nowoczesne technologie.

   

   Moda panuje nie tylko na wybiegach, również w sklepach z zabawkami. Jednak nie zawsze, to co jest na topie ma najwyższą wartość.

  Święta to czas ciepła, radości i bliskości, ale nie oszukujmy się,  dla dzieci najważniejsze jest oczekiwanie na to, jaki prezent przyniesie Mikołaj. Jeśli zależy nam na uśmiechu i szczęściu malucha, to wyeliminujmy  takie pomysły na prezent, które nie wzbudzą jego entuzjazmu.

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Porady dla młodej mamy

  Pierwsze dni i tygodnie z noworodkiem to duży stres. Bez względu na to, czy to nasze pierwsze, czy kolejne dziecko, zawsze...

  Zamknij