Wychowanie dziecka od niemowlaka do przedszkolaka

  Kiedy dziecko z niemowlaka staje się już małym człowiekiem, do jego rodziców  dociera myśl, że muszą zadbać o jego dobre  wychowanie. Uświadamiamy sobie  jak wielki ciąży na nas obowiązek.

  Wiele pytań kłębi się w głowie młodego rodzica, który chce dla swojego najukochańszego dziecka wszystkiego co najlepsze, oby tylko nie przesadzić  z dobrocią i nadopiekuńczością.

  Jak wychowywać dziecko, by od początku kształtować dobre nawyki, rozwijać jego kreatywność, zdolność samodzielnego myślenia.

  Jak rozwijać i pielęgnować miłość małżeńską mimo stresów i wyzwań związanych z wychowywaniem małego dziecka. Każdy dzień przynosi nowe sytuacje, w których musimy oprócz zapewnienia opieki iść w stronę dobrego wychowywania.

  Wychowanie dziecka od niemowlaka do przedszkolaka. Kilka podstawowych wskazówek dla rodziców, którzy chcą wychować dobre i mądre dzieci a nie dać się zwariować.

  Rodzice  zazwyczaj planują inny sposób wychowania, a okazuje się, że w zależności od tego jakie jest dziecko, jakie ma predyspozycje,  taki sposób wychowania musimy przyjąć.

  Czasami  takie samo wychowywanie u jednego dziecka da naprawdę świetne wyniki, a u innych zupełnie się nie sprawdzi. Dlatego  bardzo trudno jest podać jakieś uniwersalne rady, jak należy nasze dzieci wychowywać.

  Często zadajemy pytanie, kiedy zaczyna się wychowanie dziecka?

  Wpływamy na to jak nasze dzieci będą funkcjonować w świecie, już w łonie matki. Będąc jeszcze w ciąży, otrzymujemy od lekarza informacje, jaką dziecko ma płeć , ile ma wzrostu, ile waży w kolejnych miesiącach życia płodowego, jednak rzadko dowiadujemy, co widzi, słyszy, czuje, co poznaje zanim przyjdzie na świat. Tym zajmuje się dziedzina nauki nazywana psychologią prenatalną.  W 17-18 tygodniu ciąży twardnieją kosteczki słuchowe i maleństwo od tej pory powinno odbierać dźwięki, dlatego szczególnie od tego czasu  powinniśmy zadbać o to aby nasze środowisko w miarę możliwości pozbawić nagłych, ostrych dźwięków. Słuch, smak, dotyk  jest dla niego sposobem na poznawanie świata. W ostatnich miesiącach ciąży u dziecka wykształcają się pierwsze nawyki, które ujawniają się po porodzie. Wszyscy rodzice pragniemy aby nasze pociechy były dobrze wychowane, dlatego tak ważne są nawyki i przyzwyczajenia  już od pierwszych dni poznawania świata.

  Wychowanie z definicji  to: oddziaływanie środowiska (zarówno społecznego, jak i przyrodniczego) na jednostkę.

  Oddziaływanie to ma ogromny wpływ na stosunek dziecka, a potem dorosłego  człowieka do otaczającego go świata. Wychowanie ma siłę wprowadzania zmian w osobowości człowieka,  przekazuje wzory zachowań, pobudza do działania, kształtuje światopogląd, jego system wartości, uczy o normach społecznych, wyznacza cel.

  Możemy wyróżnić dwa rodzaje wychowania:

  1. Naturalne, które dokonuje się pod wpływem środowiska w jakim dziecko  przebywa i dorasta.

  Tym „środowiskiem naturalnym” będzie przede wszystkim rodzina i najbliższe otoczenie kształtujące obyczaje, kontakty społeczne i wyznaniowe.

  2. Instytucjonalne, za które  odpowiadają instytucje wychowujące, takie jak: żłobek, przedszkole, szkoła itp. Miejsca te oddziałują na dzieci, według ściśle określonych planów wychowawczych.

  W ostatnich latach na wychowanie kładzie się coraz większy nacisk – w przedszkolach i szkołach wprowadzane są specjalne, nowe programy, na rynku wydawniczym pojawiło się wiele nowych poradników i książek na ten temat.

  W telewizji emitowana jest bardzo popularna „Superniania”, pomagająca zrozumieć rodzicom pewne błędy które popełniają,  pokazująca jakie zmiany można wprowadzić w codzienne życie, aby wyeliminować złe zachowania u dziecka. Nie zasypujmy dziecka zabawkami, ale dajmy mu poczucie bezpieczeństwa, miłości, stabilizacji i  jasno określonych reguł postępowania.

  Nie można wychowywać dziecka  swoimi  złymi doświadczeniami i  nawykami z przeszłości, nie należy odreagowywać  napięć, zmęczenia, czy złego samopoczucia.

  Zamiast krytykować, porównywać,  lepiej jak najczęściej chwalić dzieci za to, co osiągnęły i wzmacniać w nich poczucie wartości. Warto być konsekwentnym i stanowczym, ale i wybaczającym i kochającym rodzicem. Nie należy wymagać czegoś, co przekracza możliwości dziecka,  ale być pomocnym w odkrywaniu jego mocnych stron.  Nie powinno się stawiać dzieciom norm i zasad innych niż te, które sami stosujemy w życiu.

  Wychowanie  dziecka od niemowlaka do przedszkolaka to pierwszy bardzo istotny etap. Wychowujemy całe życie, ale to jakie będą nasze dzieci w przyszłości bardzo wiele zależy od tego jak zajmowaliśmy się nimi praktycznie od poczęcia.

  Czym skorupka za młodu nasiąknie, na starość jak znalazł.

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo

  Narodziny kolejnego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne radości, którym powinna cieszyć się cała rodzina. Jednak nie zawsze starsze...

  Zamknij