Porady dla młodej mamy

  porady dla młodej mamy.jpgPierwsze dni i tygodnie z noworodkiem to duży stres. Bez względu na to, czy to nasze pierwsze, czy kolejne dziecko, zawsze chcemy jak najlepiej sprawdzić się w roli rodziców.

  Już w 3,4 lub 5 dobie, w zależności od rodzaju porodu, powinniście  wrócić z niemowlęciem do domu.

  To trudny, ale jak wspaniały moment, zarówno dla mamy, taty, rodziny i znajomych. Bywają jednak  chwile, gdy czujemy się bezradni, maluszek  godzinami płacze, nie najada się mlekiem z piersi,  ulewa, ma kłopoty ze snem.

   Zmartwieni  rodzice tęsknią za szpitalem, do pomocy mieli lekarzy i pielęgniarki. W domu są skazani  na swoją wiedzę i umiejętności. Jak przetrwać te trudne pierwsze dni z noworodkiem. Porady dla młodej mamy.

  Gdy przytulisz niemowlę, poczuje się lepiej. Ale to jeszcze nie wszystko. W każdej sytuacji możesz postąpić tak, by zaoszczędzić dziecku i sobie stresu. Kiedy dziecko nie płacze, macierzyństwo wydaje się prostsze. Przykurczone nóżki i rączki, napięte ciałko – noworodek, który ledwo co się urodził, nie czuje się pewnie. Co zrobić, by zaoszczędzić mu stresu?

  Noworodka należy karmić na żądanie. Płacze gdy ma pusty brzuszek, spokój przyniesie  mu  twoja pierś i bliskość, którą poznał już w Twoim łonie.

  Większość noworodków lubi mieć wokół siebie ograniczoną przestrzeń, a dzieci z silnym odruchem Moro czują się bezpieczniej i szybciej się uspokajają, gdy są otulone.

  Noworodek  nie lubi ostrego światła, w twoim brzuszku dojrzewał w półmroku. Gdy sypia w nasłonecznionym pokoju, zadbaj by nie raziło go słońce. Nie należy jednak powodować ciemności, od samego początku warto uczyć dziecko odróżniać dzień od nocy.

  usypiacz - pozytywka

   Gdy wstajesz w nocy, by nakarmić dziecko lub je przewinąć, nie zapalaj nagle mocnego światła, lecz  nocną lampkę, która dyskretnie oświetli pokój, a dopiero potem, jeśli to konieczne, duże światło.

  Dzieci potrzebują stałego planu dnia, stały rytm dnia i nawyki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego również kąpiel powinna być o tej samej porze. Najwygodniej i robić to wieczorem, dzięki temu maleństwu będzie się lepiej spało.

  Podczas kąpieli temperatura powietrza powinna mieć około 24°C, niemowlę powinno czuć  się komfortowo. Jego układ termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie, więc szybciej marznie.

  kapiel

  Noworodek ma bardzo delikatną, wrażliwą na dotyk skórę. Unikaj zapięć na pleckach. Leżenie na guziczkach, napach, czy wstążeczkach  może być dla niego nieprzyjemne.

  Obcinanie maleńkich paznokietków, to nie lada wyzwanie. Dziecko  może się nie niezadowolone, gdy będziesz przytrzymywać mu rączkę lub nóżkę, aby obciąć mu paznokcie.  Dlatego lepiej robić to, gdy dziecko mocno śpi, a nie kiedy  jest rozdrażnione, zmęczone czy głodne. Kończyny trzymaj  zdecydowanie,  maluszek może się obudzić,  lub może coś mu się przyśnić. Jego odruch bezwarunkowy, może spowodować skaleczenie.

  Noworodki  są wrażliwe na dźwięki i hałasy, będąc w brzuchu mamy docierały  do niech  przytłumione brzmienia. Przynajmniej na początku warto zadbać o to by nie były one ostre i gwałtowne.

  Również gwałtowne ruchy przy dziecku nie są wskazane. Dlatego tak ważne jest, by zachować spokój podczas np. przewijania czy ubierania niemowlaka.

  Zmieniaj pieluszkę, zawsze kiedy dziecko zrobi kupkę, lub co 2-3 godziny, aby  miało sucho i nie było narażone na odparzenia skóry.

   

   

   

   

  Nigdy nie zostawiaj niemowlaka samego na przewijaku, czy łóżku. Nawet jeśli jesteś przekonana, że nie jest w stanie samodzielnie się obrócić. Nigdy nie wiadomo, kiedy zrobi to pierwszy raz, upadek z wysokości może zakończyć się tragicznie.

  porady dla młodej mamy

   Nie przegrzewaj niemowlaka, gdy w pokoju jest gorąco, nie opatulaj maleństwa, przegrzanie może być przyczyną  kłopotów ze skórą  jak i z oddychaniem. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 22˚ – 23C. Dotknij skóry na karczku dziecka, powinna być  ciepła i sucha, rozgrzana i spocona, świadczy o tym, że maluszek jest ubrany za grubo, chłodna, że za lekko.

  Jeśli  niemowlak spokojnie leży, nie śpi, zagadnij spokojnie do niego zanim podejdziesz do łóżeczka. Dziecko może być zainteresowane np. oglądaniem kolorowego ochraniacza zakrywającego szczebelki, lub kolorową zabawką, czy  pozytywką. Nagłe pojawienie się może go przestraszyć. Gdy się zlęknie, może  reagować odruchem Moro.

  Ochraniacz do łóżeczka

  Mów do maleństwa jak najczęściej. Gdy go kąpiesz, przewijasz, ubierasz. Opowiadaj mu, co robisz, uśmiechaj się i rozśmieszaj malca na różne sposoby, całując rączki, stópki, brzuszek.  Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie.

  W twojej rodzinie pojawił się nowy człowiek. Rodzina i przyjaciele, chcą odwiedzić  maleństwo. Jednak wizyta gości może być stresująca do noworodka. Jego układ nerwowy nie jest w pełni ukształtowany, dlatego dziecko nie radzi sobie z nadmiarem bodźców. Wizyty powinny być krótkie i nie więcej niż 2 -3 osoby na raz. Przede wszystkim odwiedzający  muszą być zdrowi, ze względu  na jeszcze niedojrzały układ odpornościowy malca.

  Dobre rady i pouczenia cioci czy babci, nie zawsze są dobre, młoda mama nie powinna się nimi denerwować, zazwyczaj nie robią tego w złej wierze. Chcą być po prostu przydatne. Ich porady dla młodej mamy, nie zawsze są trafne. Od czasów, kiedy to one były młodymi mamami wiele się zmieniło w pielęgnacji, jak i w wychowaniu dzieci.  Zaufaj swemu instynktowi, to ty jesteś matką i ty  decydujesz. Każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka.

  porady dla młodej mamy

  Noworodka czeka sporo nowości, poznawanie otoczenia, obcinanie paznokci, pierwsze spacery, wizyty gości.  Należy zapewnić mu miłą atmosferę i spokój. Nowo narodzone dzieciątko  nie lubi zamieszania. Potrzebuje spokoju, czułości, snu i poczucia bezpieczeństwa, jakie daje mu  obecność mamy i taty.

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pranie pieluch wielorazowych

  Pieluszki wielorazowe najlepiej traktować jak zwykłe ubranka dziecięce. Prać w zalecanej temperaturze  z innymi ciuszkami,  bez użycia płynu zmiękczającego, który...

  Zamknij