[quickstyle_background style=’#d3dae1′]
Rodzice, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z noworodkiem, czy małym dzieckiem, są rzuceni na „głęboką wodę” . Przerażeni, nie wiedzą jak zaopiekować się niemowlakiem i małym dzieckiem. Każdy rodzic chce zapewnić najlepszą opiekę, pielęgnację i komfort, aby maleństwo było zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne.
Nie jest to takie proste, dlatego przygotowaliśmy kilka porad i wskazówek, które na pewno okażą się przydatne. Nasze doświadczenie, jak i innych rodziców jest nieocenioną skarbnicą wiedzy, dla tych, którzy dopiero poznają tajniki rodzicielstwa.
Zanim dziecko przyjdzie na świat, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Noworodek jak i starsze dziecko musi mieć swoje miejsce, swoje łóżeczko, ubranka, czy potrzebne akcesoria.
Zobacz co znajdziesz w środku
Rozdział 1. Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka? Jednorazowe czy wielorazowe?
Rozdział 2. Jak dobrać pieluchy aby zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?
Rozdział 3. Podstawowe akcesoria do pieluchowania.
Rozdział 4. Jakie proszki i dodatki antybakteryjne?
Rozdział 5. Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Rozdział 6. Od kiedy i po co z niemowlakiem na basen?
Rozdział 7. Pozwólcie sobie pomóc.
Zobacz pełną treść poradnika
Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka? Jednorazowe czy wielorazowe.
Jednorazówki, czy pieluchy wielorazowe?
Pieluchy jednorazowe, są bardzo wygodne, ale czy zdrowe i ekonomiczne?
Jednorazówki są wytworzone z nieoddychającego tworzywa powodują wzrost temperatury moszny u małych chłopców z 34° do 37°, co może wpłynąć na późniejszą niepłodność mężczyzn (wykazuje to coraz więcej badań przeprowadzanych na zachodzie Europy). Stosowane sporadycznie, np. na wyjazdy, czy wakacje, jak najbardziej będą nam przydatne.
Decydując się na pieluszki wielorazowe, klienci mają do wyboru:
pieluszki podstawowe, AIO i SIO.
- pieluszki podstawowe wymagają otulaczy,
- AIO – 2w1: czyli wszystko w jednym – otulacz i pieluszka, (jedna całość),
- SIO – pieluszki z kieszonką (to otulacz z kieszonką, do której wkłada się pieluszkę).
Zobacz otulacze do pieluch Zobacz pieluszki AIO
Dostępne są w różnych rozmiarach i uniwersalne, które rosną razem z dzieckiem. Pieluchy AIO i SIO zakłada się je jak zwykłe jednorazówki, tyle, że można je prać i na okrągło używać. Zachęcamy do ich stosowania, by przeciwdziałać wszelkim alergiom, wysypkom oraz uczuleniom na sztuczne i chemiczne pieluszki typu pampers.
Wybór pieluszek wielorazowych sprawia, że przyczynimy się do zmniejszenia ilości odpadów zarówno przy pierwszym, jak i przy kolejnych dzieciach. Stosując pieluchy wielorazowe można podreperować swój budżet. Jak wyliczyli producenci koszt pieluch jednorazowych przez 2,5 roku wynosi szacunkowo 3420 zł. Komplet – mniej więcej tyle potrzeba – 20 pieluch wielorazowych z otulaczem, czy AIO to koszt około 1300 zł.
Pieluszki wielorazowe pomagają dzieciom pojąć “przyczynę i skutek”, uświadamiając im zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne. Szybciej nauczą się korzystania z nocnika. Wielorazowe pieluszki wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych.
Każde dziecko w ciągu 2,5 roku, produkuje około tony odpadów pieluszkowych, które rozkładają się podobnie jak torby foliowe, około 300-500 lat.
Oprócz pieluszek materiałowych wielokrotnego użytku, na rynku dostępne są także pieluszki jednorazowe, które ulegają szybkiej biodegradacji. Warstwa chłonna szybko się rozkłada, gdyż wykonana jest ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie. Podobnie jak zwykłe pampersy są łatwe i szybkie w użyciu, dlatego mogą być alternatywą w czasie długich podróży lub podczas wakacji. Są dość drogie.
Jak dobrać pieluchy aby zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?
b. Wielorazowych:
Pieluchy powinny być wykonane z naturalnych materiałów takich jak bawełna organiczna (nie bielona) czy wiskozabambusowa. Pieluszki wielorazowe idealnie łączą tradycyjne, naturalne materiały, takie jak bawełna, bambus, konopie, wełna – z zaawansowanymi technologicznie tkaninami typu PUL, mikrofibra, coolmax, mikropolar. W przypadku alergii lub bardzo wrażliwej skóry dziecka najlepiej użyć pieluszek z organicznej bawełny lub włókna bambusowego bez żadnych sztucznych dodatków.Bawełna organiczna pochodzi z kontrolowanych plantacji, na których nie są stosowane pestycydy, dodatki chemiczne do nawozów i podlega certyfikacji przez niezależne instytucje: SKAL, OCIA, IMO. Wybierając pieluszki z bawełny organicznej, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia alergii skórnych u swoich dzieci.
Zobacz pieluszki bawełniane wielorazowe
2. Dostosuj rozmiar pieluch do wagi dziecka
Ważne jest, aby wielkość pieluch dopasowana była to Twojego dziecka, aby utrzymać cyrkulację powietrza co zmniejszy ryzyko odparzeń, zapewni mu suchość i komfort. Wraz z rozmiarem pieluch wzrasta ich chłonność. Wielkość pieluch dotyczy przede wszystkim wagi dziecka.
Zazwyczaj pieluchy wielorazowe są w 2 rozmiarach, natomiast przy jednorazowych należy rozpoznać moment na zmianę wielkości pieluchy.
3. Do prania pieluch wielorazowych stosuj odpowiedni proszek
Aby nie podrażnić skóry dziecka, do prania pieluch i ubranek najlepiej używać proszki specjalnie do tego przeznaczone, które zapewniają skuteczne pranie w temperaturze od 30°C. Niska temperatura prania zapewnia długotrwałą chłonność. Dla zwiększenia skuteczności prania w niskich temperaturach zaleca się używanie dodatku antybakteryjne-go do proszku, który sanityzuje, odkaża, odtłuszcza, usuwa plamy. Przy wyborze proszku należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał enzymów, fosfatów, wybielaczy, chloru i ulegał biodegradacji.
4. Wymieniaj pieluchę odpowiednio często
Niemowlę trzeba przewijać kilka razy dziennie. Zabieg ten jest konieczny dla zdrowia skóry i komfortu malucha. Pieluszkę należy zmieniać po każdym zanieczyszczeniu. Przyjmuje się zasadę, że zarówno w dzień, jak i w nocy, przewija się dziecko po każdym karmieniu. Należy jednak odczekać, aż mu się odbije. Pieluchy jednorazowe ze względu na ich chłonność zmieniane są rzadziej aniżeli pieluchy wielorazowe, co może skutkować: zaczerwienieniem, wysypką, odparzeniem, nadwrażliwością alergiczną na chemikalia.
5. Dobierz odpowiedni otulacz
Otulacz to nieprzemakalne majteczki, które zakłada się na pieluszki wielorazowe – składane.
Pieluszki składane wspomagają prawidłowy rozwój bioderek. Otulacz powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału, a jed-nocześnie przepuszczającego powietrze i dopasowany do wagi dziecka. Otulacze są dostępne w wielu rozmiarach.
Podstawowe akcesoria do pieluchowania
Podstawowe akcesoria, niezbędne do opieki nad małym dzieckiem, na pewno ułatwią nam pieluchowanie, nie tylko wielorazowe.
Dla bezpieczeństwa i wygody powinien znaleźć się przewijak dla niemowląt.
Na nim warto położyć np. muślinową kwadratowa pieluchę w kształcie chusty, która również sprawdza się idealnie jako ochrona ubrania przy ulewaniu, odbijaniu po karmieniu oraz do pielęgnacji dziecka.
Bardzo przydatne są chusteczki nawilżane przeznaczone są do pielęgnacji niemowląt już od pierwszych dni życia. Nie powinny zawierać alkoholu, delikatnie oczyszczając, chronić skórę przed wysuszeniem.
Jeśli zdecydowaliśmy się na pieluchy wielorazowe, warto pomyśleć o zakupie wiaderka z pokrywką, które eliminuje przykre zapachy. Można połączyć go z siatką do przechowywania i przenoszenia brudnych pieluszek z wiaderka do pralki. Należy zwrócić uwagę, aby wiadro miało specjalne haczyki do zamocowania siatki, to ułatwi nam wkładanie brudnych pieluch.
Udogodnieniem będzie torba do przechowywania pieluszek poza domem.
Rewelacyjnym wynalazkiem są bibułki biodegradowalne, które zakłada się na pieluszkę. Zatrzymują kupkę dziecka, zapobiegając zabrudzeniu się pieluszki. Bibułkę wraz z zawartością, po prostu wyrzucamy do toalety i spuszczany wodę.
Jeśli Twoje dziecko dużo siusia i chłonność pieluszki nie jest wystarczająca, można użyć dodatkowych wkładów chłonnych, które mogą być używane samodzielnie lub z pieluszką. Jest to również dobre rozwiązani na noc, aby nie przemoczyć piżamki i pościeli.
Proszki i dodatki antybakteryjne do proszku do prania
Na rynku jest duży wybór proszków, ważne aby można w nim prać wszystkie rodzaje pieluch wielokrotnego użytku jak również np. pościel czy ubrania.
Należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał żadnych enzymów, barwników czy wybielaczy i był łagodny dla skóry dziecka. Tego typu proszki do prania dla dzieci nie mają tak silnych składników piorących jak normalne. Dzięki temu ryzyko, że wystąpi alergia u dzieci, jest znikome.
Dzisiejsze proszki mają działanie bakteriobójcze i przeciwbakteryjne oczyszczają i odświeżają pieluszki podczas prania, bez potrzeby namaczania przed praniem lub gotowaniem.
Trzeba też zwracać uwagę na wydajność proszku, niska cena za opakowanie może być złudna. Niektóre małe opakowania proszku, są bardziej wydajne, zajmują mniej miejsca w szafkach, nie narażają nas na dodatkowe dźwiganie, w ogólnym bilansie mogą być bardziej ekonomiczne i ekologiczne.
Oto kilka przykładów:
- Lovela 1,8 kg wystarcza na 11 prań
- Bambino mio 800g wystarcza na 10 prań
- Jelp 2,4 kg za wystarcza na 28 prań
- Dzidziuś 3 kg wystarcza na 21 prań.
Można do nich również stosować dodatek antybakteryjny, który również wspomaga usuwanie uciążliwych plam, dezynfekuje, sanityzuje, czyli głęboko oczyszcza pieluszki. Dla zwiększenia skuteczności prania pieluch bez gotowania zachęcamy dodać jedną miarkę dodatku antybakteryjnego do proszku do prania, który oczyszcza, odświeża i pozbawia przykrego zapachu.
Pranie pieluszek wielorazowych zdecydowanie ułatwi nam stosowanie jednorazowych bibułek, które można wyrzucać razem z kupką do toalety, a pieluszka pozostaje bez grubszych zabrudzeń.
Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, przywrócić chłonność i miękkość pieluszkom, można od czasu do czasu (co 4-5 miesięcy) moczyć pieluszki w ciepłym roztworze miofresh BambinoMio przez co najmniej 2 godziny (30 ml miofresh na każde 5 litrów wody). Unikalny, dodatek antybakteryjny MIOFRESH do proszku do prania zapewni bezpieczeństwo i skuteczność nawet w niskiej temperaturze. Koniec wygotowywania pieluch!
Kiedy i jak nauczyć dziecko do korzystania z nocnika?
Dzieci rosną i stają się coraz bardziej samodzielne. Pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe czas zamienić na majteczki. Jak tego dokonać?
Nie należy malca zmuszać do rezygnacji z pieluchy, lepiej poczekać na odpowiedni czas. Są dzieci, które opanują tą sztukę dość wcześnie bo mając niespełna rok, ale gdy twoje dziecko ma 2 latka i nadal nie korzysta z nocnika nie ma się czym martwić.
Moment tej dojrzałości zależy indywidualnie od dziecka i nadchodzi między 15 a 36 miesiącem życia. Zazwyczaj mówi się, że trening czystości powinno się rozpocząć około 18 miesiąca. Wczesne korzystanie z nocnika wcale nie świadczy o jego inteligencji, po prostu jest mu tak wygodniej. W końcu nadejdzie czas, że powie pieluszce do widzenia.
Dla maluchów ten sposób załatwiania swoich potrzeb jest również komfortowy, pieluszka nie ugniata ich i mają większą swobodę ruchu.
Oczywiście nic samo nie przychodzi i trzeba malcowi w tym pomóc.
Jak rozpoznać, że dziecko jest już gotowe?
Należy zwracać uwagę na sygnały potwierdzające gotowość malucha do rozpoczęcia nauki. Jeżeli maluszek robi trzy lub więcej z poniższych punktów, to rozpoczęcie treningu może przynieść sukces:
- samodzielne siadanie,
- wstawanie,
- pokonywanie schodów,
- kopanie piłki,
- naśladowanie gestów dorosłych,
- próba samodzielnego jedzenia,
- domaganie się niezależności,
- zainteresowanie nocnikiem i mokrą pieluszką,
- potrafi już pokazać, że chce iść do toalety,
- ma przez min. 2 godz. suchą pieluszkę,
- samo upomina się o zmianę pieluszki – nie lubi wilgoci,
- dziecko robi wrażenie, że potrafi już koordynować swoje zachowanie.
Nie można zmuszać maluszka, aby dojrzewało za szybko. Zbyt duża presja, aby siadało na nocnik, może jedynie opóźnić ten proces. Zachęcaj dziecko do siadania na nocniczek, wyjaśnij do czego służy, czego oczekujesz od niego, nagradzaj za ociągnięcie celu.
Trzeba pamiętać, że nie można robić tego na siłę, dziecko może się zablokować. Można wyrobić pewien rytm sadzania na nocnik, przyzwyczaić do siadania o pewnych porach, zaraz po przebudzeniu, po drzemce. Pozostaw nocnik np. w przymkniętej łazience, aby dziecko miało łatwy dostęp do niego i mogło się z nim oswoić. Pokaż malcowi, gdzie trafia zawartość z nocnika. Każda nauka ma swoje wpadki, bardzo pomocne mogą okazać się majtki treningowe.
Jednak majtki treningowe to nie pielucha, są pomocne w nauce, jeśli dziecko już próbuje siadać na nocnik, nie zdąży i zdarzy się mała wpadka. Dają dziecku poczucie wilgoci i powoli uświadamiają że ten dyskomfort mu przeszkadza.
Trenerki są uszyte jak zwykłe majtki, ale mają wszytą warstwę chłonną, która chroni ubranie, skarpetki, buty, przed przemoczeniem. Dziecko będzie miało poczucie, że jest już duże i nie potrzebuje pieluszek. W przeciwieństwie do pieluch, dziecko może samo zdejmować i ubierać majteczki, dzięki temu będzie się czuło dorosłe.
Pamiętaj jednak, że maluszek kontrolujący swoje potrzeby fizjologiczne w dzień, wciąż może potrzebować pieluszki w nocy. Nauczyć się budzić na siusiu, to kolejny etap.
Dziecko ma swój rytm, każde jest inne, a rodzic musi się dostosować i nieco mu w tym pomóc. Najważniejszą rzeczą jest to, aby dziecko było przygotowane na rozpoczęcie nauki.
Jeżeli pominiemy ten fakt, trening może okazać się bardzo stresujący dla dziecka i rodzica. Tylko wtedy gdy dziecko będzie gotowe, nauka przyniesie sukces.
Podczas pierwszych dni treningu, bardzo przydatne będzie częstsze przebywanie w domu. Sygnały chęci pójścia do toalety mogą występować stosunkowo rzadko, ale małe wpadki są w mieszkaniu prostsze do usunięcia. Przyzwyczajcie dziecko do nocniczka, dajcie mu się nim pobawić, posiedzieć z książeczką, nawet w ubraniu.
Na początku treningu trzymajcie nocniczek w zasięgu ręki. Nie czekajcie, aż dziecko samo upomni się o nocnik. Sadzajcie dziecko na nocnik w odpowiednich odstępach czasu, pytajcie czy musi siusiu, czy kupkę, ale nie za często. Obserwujcie dziecko aby odczytać sygnały.
Bardzo dobrym pomysłem jest podarowanie dziecku prezentu – zestawu treningowego (nocnik z majteczkami treningowymi i naklejkami jako nagrody Bambino Mio ).
Dziecko będzie miało poczucie, że jest już dostatecznie duże i nie potrzebuje już pieluszek. Samo może zdejmować i ubierać majtki, dzięki temu będzie się czuło jak duży chłopiec, czy dziewczynka.
Nauka używania nocniczka jest dla niektórych trudna i nie zawsze obędzie się bez małych wypadków.
Jeśli wpadki będą się dalej zdarzać, zaufajcie własnemu instynktowi i pozwólcie się poprowadzić przez dziecko, może należy powrócić do rutyny z pierwszych dni treningu. Przypomnijcie sobie sukcesy i nie denerwujcie się, kiedy zdarzy się kolejny wypadek.
Trening używania nocnika, to też zabawa. Nagradzajcie dziecko za pomyślne korzystanie z nocnika.
Nawet kiedy dziecko doskonale radzi sobie z treningiem w ciągu dnia, nie oznacza, że w ciągu nocy też tak będzie.
Do drugiego, trzeciego roku życia może się zdarzać, że dziecko nie wytrzyma całej nocy z suchymi majtkami. Można włożyć dodatkową wkładkę chłonną.
Sadzajcie dziecko przed pójściem spać na nocniczek i natychmiast po wstaniu.
Dajcie sobie dużo czasu, nie naciskajcie na dziecko, to może doprowadzić do stresu, który prowadzi do częstszych wpadek.
W następujących sytuacjach powinniście poczekać z rozpoczęciem treningu: urodzenie kolejnego dziecka, przeprowadzka, planowane pójście do przedszkola, co doprowadza do dodatkowego stresu, niepokoju, strachu.
Myślę, że tych kilka porad podpowie Ci, kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika.
Każdy etap rozwoju jest wspaniały i spróbujcie się nim cieszyć. Dziecko rośnie i rozwija się tak szybko, że okres pieluszek będzie miłym wspomnieniem.
Od kiedy i po co z niemowlakiem na basen?
Przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była naturalnym środowiskiem dla niemowlaka. Kontakt z wodą jest dla niego przyjemnością i nie zraża go nawet polewanie wodą po główce i oczkach. Na basen można zabrać już 2-miesięczne niemowlę, które jest zdrowe, dobrze się rozwija i pewnie unosi oraz trzyma główkę.
Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, by z niemowlakiem wybrać się na basen. Dziś nikogo to nie dziwi, rodzice coraz częściej korzystają z takiej formy spędzania czasu z dzieckiem.
Przeciwnicy basenowej aktywności niemowląt twierdzą, że nauka pływania jest wymysłem współczesności, dziecko nie umie siedzieć, raczkować czy chodzić, a rodzice zmuszają je do pływania! nic bardziej mylnego, woda to środowisko jak najbardziej naturalne, do niedawna żyło ono w wodzie, w brzuchu mamy.
Do około 8 miesiąca życia u dziecka utrzymuje się naturalny odruch „obronny” polegający na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, nie ma ryzyka zakrztuszenia. Odruch ten później zanika.
Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na ogromną dla niego pływalnię, oswój je z wodą w dużej wannie. Wykąp się w niej razem z dzieckiem, pobaw się wodą płynącą z kranu oraz ze słuchawki prysznica. Niemowlę uwielbia pluskanie w wodzie.
Pływanie znakomicie wycisza i relaksuje, wzmacnia mięśnie i rozwija koordynację ruchową, oraz dostarcza dziecku masę frajdy. Pluskanie się w wodzie pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny niemowlaka. Staje się on bardziej pewny siebie i odważny.
Pływanie to nie tylko zabawa, ale i sposób na spędzanie wolnego czasu czy forma kontaktu z dzieckiem. Warto zaszczepić w maluchu zamiłowanie do pływania, bowiem okazuje się, że ruch w wodzie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego:
- wspomaga odporność
- reguluje sposób oddychania dziecka
- stymuluje rozwój ruchowy, wpływając na koordynację ruchów,
- wspaniała gimnastyka dla stawów i mięśni, przez co dziecko rozwija się szybciej od rówieśników
- doskonała zabawa, która dostarcza nowych wrażeń
- rozwija zmysły oraz przyspiesza rozwój psychofizyczny
- pogłębia więź między rodzicem a dzieckiem
- wspomaga proces rehabilitacji u dzieci.
Zabierając malucha na basem trzeba zwrócić uwagę, czy pływalnia jest dobrze przystosowana do bezpiecznego korzystania przez najmłodsze dzieci. Ważna jest nie tylko czystość, ale i temperatura wody:
Dla dzieci 2-3 miesięcznych najlepsza temperatura to 37 stopni.
Dla dzieci większych, od 5-6 miesiąca to 32-34 stopnie.
Sprawdź czy na basenie jest odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka, o odpowiedniej temperaturze otoczenia, bez przeciągów.
Istotna jest też głębokość basenu i łagodne zejście do wody. Powinien być dostosowywany do wieku dziecka i wynosić od 20-120cm. (od 2 miesięcy do 4 lat). Ważne jest również odpowiednie stężenie chloru lub ozonu – takie, by te środki odkażały wodę, a jednoczenie nie powodowały podrażnień oczu i skóry maleństwa.
Kilka pierwszych wizyt niemowlaka na basenie warto spędzić z instruktorem, który nauczy nas zasad bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania niemowlęcia. Podpowie, co zrobić w sytuacji, kiedy niemowlę zachłyśnie się wodą lub się przestraszy. Dobrym rozwiązaniem są również szkółki organizowane na basenie, gdzie dzieci bawią się w grupie razem z opiekunem pod fachową kontrolą.
Kilka rad przed pierwszą kąpielą w basenie:
- Dziecko na basen należy wnieść otulone ręcznikiem, który zdejmujemy tuż przed wejściem do wody.
- Wchodząc z dzieckiem do wody przytulmy je do siebie, pozwólmy przyglądać się otoczeniu i mówmy do niego spokojnym głosem. Można też spacerować z niemowlakiem po wodzie, kładąc go przy tym na plecach, na brzuszku, w ten sposób oswajamy go z nowym otoczeniem.
- Przed pierwszym zanurzeniem w wodzie zaleca się polać dziecko wodą, w celu stopniowego oswajania go, a samo zanurzanie powinno odbywać się „małymi kroczkami”- można na przykład podskakiwać z dzieckiem za każdym razem zanurzając je głębiej w wodzie, do momentu, aż cała jego główka znajdzie się tuż pod wodą.
- Dopiero gdy zauważysz, że niemowlę śmiało pluska nóżkami i rączkami, daj mu więcej swobody. Podczas pierwszej wizyty na basenie zaleca się dwa wejścia do wody na około pięć minut, maksymalnie zaś niemowlę może się pluskać w wodzie pół godziny.
- Podczas pływania całe ciało dziecka powinno być zanurzone – mamy tendencję do początkowego zanurzenia dziecka, a potem podczas zabaw wystawiamy malucha nad wodę- mokre plecki wyziębiają dziecko, powodując jego dyskomfort.
- Uważnie obserwuj maleństwo, by wychwycić ewentualne sygnały, że np. czegoś się boi.
- Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego zaraz po wyjściu z wody należy dziecko szczelnie okryć i wytrzeć do sucha. Po kąpieli warto nasmarować dziecko kremem lub oliwką, gdyż woda ozonowana, jak i chlorowana bardzo wysuszają skórę
- Dla komfortu dziecka do basenu nie powinniśmy wchodzić zaraz po jedzeniu, najlepiej godzinę – półtorej po konsumpcji.
Najlepiej spakować rzeczy dziecka do oddzielnej torby, usprawni to szykowanie się w przebieralni.
Co do niej włożyć?
Przede wszystkim potrzebny będzie duży ręcznik z kapturkiem, a nawet dwa, jeśli podczas pierwszych wizyt na basenie będziecie często wchodzili i wychodzili z wody.
Dla nieco starszych przyda się również poncho lub szlafroczek.
Warto zabrać ze sobą pełny komplet dodatkowych ubrań oraz dwie pieluszki np. muślinowe.
Konieczna jest specjalna wodoodporna pieluszka do pływania, która nie będzie chłonęła wody z basenu. Pieluszka powinna być dopasowana rozmiarowo do wielkości dziecka.
Zabierz ze sobą mydełko dziecka, by po pływaniu zmyć z jego ciała chlor. Przyda się również balsam, który nawilży przesuszoną skórę małego pływaka.
Pamiętajmy jednak, by przed pierwszym wyjściem z dzieckiem na basen, powinien dokładnie zbadać je pediatra. Teoretycznie każde niemowlę może korzystać z dobrodziejstwa basenu. Przeciwwskazaniem do „nauki pływania” mogą być:
- choroby zakaźne wieku dziecięcego,
- uczulenie na chlor, ozon
- niektóre choroby skóry,
- zakażenia i choroby układu moczowego, biegunka,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- ostre infekcje górnych dróg oddechowych
- silny katar czy okres rekonwalescencji
Najlepszy czas na wyprawę na basen, to popołudnie po drzemce lub ranek, po śniadaniu – wtedy po powrocie do domu dziecko na pewno zje posiłek i spokojnie zaśnie. Pierwsze wyjścia na basen zorganizujmy sami, by na spokojnie oswoić pociechę z pływalnią. Po zabawach w wodzie dziecko może być bardzo głodne. Najlepiej mają niemowlęta karmione piersią, bo posiłek mogą zjeść już w przebieralni.
W Polsce szkoły pływania, gdzie maluchy mogą uczyć się tej umiejętności pod okiem specjalisty, mające przy tym odpowiednie warunki i wykwalifikowany personel, dopiero się tworzą. W krajach rozwiniętych lekcje pływania są prowadzone od 20 lat.
To, czy niemowlak na basenie zaprzyjaźni się z wodą w dużej mierze zależy od postępowania rodziców- nie tylko podczas pierwszej wizyty na basenie, ale i podczas każdorazowego wejścia do wody.
Pozwól sobie pomóc
Jeśli jesteś wyczerpana po kolejnej nieprzespanej nocy malca i zasypiasz na stojąco, brak Ci sił, nerwy dają znać o sobie, powinnaś poprosić o pomoc najbliższych, męża, mamę, teściową, kuzynkę, przyjaciółkę czy sąsiadkę.
Nikt dziecku krzywdy nie zrobi. Rozdrażnienie i zmęczenie udziela się w całym domu, napięta atmosfera, nie pozwalała w spokoju wyciszyć się. Powinnaś odpocząć, aby nabrać sił, chęci do życia. Jeśli Ty będziesz, zrelaksowana, wyciszona, Twoje dziecko również będzie spokojniejsze.
Mogę śmiało na swoim przykładzie dać radę mamom, które myślą, że ze wszystkim poradzą sobie same. Mam dwóch dorosłych już synów. Starszy, ideał niemowlaka, żadnych problemów, sama radość. Drugi 1,5roku młodszy od pierwszych dni życia dawał znać o sobie. Płakał, w dzień, płakał w nocy, w południe, właściwie na okrągło.
Chciałam mu ulżyć w tym płaczu, zajmując się nim bez przerwy, nie dopuszczając nikogo. Wydawało mi się, że skoro ja nie mogę go uspokoić, to nikt inny tego nie zrobi. W moim przekonaniu, było, że ja zajmę się nim najlepiej, zaniedbując przy tym starszego synka, który cierpliwie czekał na wspólną chwilę z mamą. Dziś mam z tego powodu wyrzuty sumienia. Ale wtedy byłam pewna, że robię dobrze.
Moje wspomnienia z okresu niemowlęcego moich dzieci, to płacz, brak sił, zniechęcenie, ciągłe pytania co robię nie tak, co się dzieje, że płacze. Zatarły się gdzieś przyjemne chwile, gdzie był śmiech, radość, wspólne zabawy, chęć do życia. A przecież starszy syn dawał tyle radości. Młodszy, też był słodki, śmiał się, gaworzył, tyle, że dużo mniej. A że płakał, każde niemowlę tak ma. Jedno płacze więcej, drugie mniej. Nie pozwólcie odebrać sobie najpiękniejszych wspomnień!
Jeśli dziecko jest zdrowe, nie dajcie się zwariować, jesteśmy tylko ludźmi, dajcie sobie pomóc, aby radości nie przyćmiło zmęczenie.