Pierwsze dni w domu z noworodkiem

  Pierwsze dni z noworodkiem.jpgNowy członek w Twojej rodzinie, ciekawość i chęć odwiedzin przez bliskich, to naturalne. Jak też to, że w pierwszych dniach, a nawet tygodniach po porodzie możesz nie mieć na to ochoty. Nie czuj się z tego powodu winna.

  To piękny i trudny czas dla młodej mamy. Pierwsze dni w domu z noworodkiem. Masz prawo być zmęczona, obolała i niewyspana, czasami występującą depresją poporodową, kłębiącymi się myślami czy dam radę, świadomością, że jest się odpowiedzialnym za tę maleńką istotkę. W waszym życiu nastąpiła ogromna zmiana i musicie mieć czas, aby odnaleźć się w nowej roli.

  Oczywiście noworodek  przez pierwsze miesiące życia najbardziej potrzebuje mamy. Jej bliskość, zapach, głos, sprawiają, że będzie czuł się bezpiecznie.

  Ale to nie znaczy, że tata nie ma nic do roboty. Tak naprawdę, to nie może tylko karmić dziecka piersią. Może za to zapewnić spokój i bezpieczeństwo nowo powstałej rodzinie, nawiązać bliską relację z noworodkiem i sprawić, że Jego kobieta będzie czuła, że jest kochana. To bardzo ważna rola mężczyzny. Teraz  potrzebujecie spokoju i czasu spędzonego tylko we troje, by poznać się ze swoim dzieckiem, stworzyć w miarę regularny rytm dnia i nauczyć się życia na nowych zasadach.

  Dziecko słyszy już w łonie matki bicie serca mamy i odgłosy z zewnątrz.

  Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

  Rozpoznaje rodziców po ich głosach. Dlatego ważne jest śpiewanie, mówienie do dziecka, a także włączanie mu muzyki.

  Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

  W pierwszych dniach po porodzie mama musi jak  najwięcej odpoczywać. Zorganizować  czas, tak żeby drzemać razem z maluszkiem. Można maleństwu puszczać delikatną muzykę, najlepiej tę, której mama słuchała będąc w ciąży lub włączać spokojne wyciszające pozytywki np. usypiacza-pozytywki. Kobieta powinna zatroszczyć się o siebie, pić dużo wody, jadać regularnie, zadbać o higienę.

  Pożądana  jest pomoc bliskich osób, męża,  mamy lub teściowej, czy przyjaciółki. Ugotowanie przez nich obiadu, zrobienie zakupów, wypranie ubranek i pieluszek pozwoli skupić się młodej mamie na swoim dziecku.

  Noworodki przewijane muszą  być często. Delikatna skórka jest narażona na odparzenia. Pieluszkę zmieniamy przede wszystkim od razu po zrobieniu kupki. Nigdy nie ciągniemy za nóżki, ale unosimy delikatnie pupę. Zawsze czyścimy wszystkie zagłębienia i fałdki. Dobrze jest pozwolić dziecku na poleżenie bez pieluszki. Bardzo ważna jest pielęgnacja kikuta pępowiny.

  pierwsza kąpielZ karmieniem czy  przewijaniem rodzice, zwłaszcza mama  oswajają się już w szpitalu, natomiast  pierwsza samodzielna kąpiel noworodka, to prawdziwe wyzwanie. Zanim ją zaczniemy należy przygotować  ręcznik i wszystkie niezbędne akcesoria, zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia i wody. Noworodka można zanurzać początkowo w pieluszce muślinowej, co pozwoli mu oswoić się z wodą.

  Pierwsze dni w domu z noworodkiem to również trudny czas dla mężczyzny.

  Żona zaaferowana jest dzieckiem, a tata, jako mąż, partner czuje się odepchnięty. Musi zrozumieć i uświadomić sobie, że noworodek nie zajął jego miejsca.

  Kobieta musi najpierw uporać się ze swoimi emocjami, dolegliwościami i z organizacją opieki nad noworodkiem. Obecność  partnera jest teraz jeszcze ważniejsza.

  Kobieta nie tylko potrzebuje przytulenia i akceptacji, ale pomocy przy maleństwie, kąpieli, przewijaniu, podaniu dziecka do karmienia, w jego utuleniu i ukołysaniu. Mężczyzna jest teraz jeszcze ważniejszy!

   

  Noworodka czeka sporo nowości, poznawanie otoczenia, obcinanie paznokci, pierwsze spacery, wizyty gości.  Dobrze jest zapewnić mu miłą atmosferę i spokój. Nowo narodzone dzieciątko  nie lubi zamieszania. Potrzebuje spokoju, snu i poczucia bezpieczeństwa, jakie daje mu  obecność mamy i taty.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Jaki prezent dla niemowlaka – pierwsza wizyta

  Z pierwszą wizytą do domu, w którym właśnie zamieszkał nowy obywatel tego świata, nie wypada przyjść z pustymi rękami. Wybierając...

  Zamknij