Odruchy noworodkowe i niemowlęce

  Odruchy noworodkowe i niemowlęceMaleństwo będąc jeszcze w łonie mamy, otrzymywało wiele bodźców zewnętrznych, ale były one tłumione przez otaczające go wody płodowe i ścianę macicy.

  Po przyjściu na świat, wszystko jest wyostrzone, noworodek, ma prawo się bać, a naszym obowiązkiem jest mu najłagodniej pomóc przejść z bezpiecznego, ciepłego, brzucha mamy, do nowego świata.

  Noworodek  przez pierwsze tygodnie życia sprawia wrażenie jakby nie mógł poradzić sobie z otaczającym go światem, wygina się, pręży, chaotycznie macha rączkami i nóżkami.

  To takie odruchy noworodkowe i niemowlęce.  Przytulne, bezpieczne, spokojne miejsce zamieniło się nagle w pełne nowych, nieznanych często przerażających doznań. Różne dźwięki, światło, zmiany położenia ciała, bodźce dotykowe, zmiany temperatury, to ogromna zmiana.  Dlatego  tak ważne jest , aby przez ten pierwszy miesiąc zapewnić mu maksimum czułości, spokoju i ciepła.

  Charakterystycznym odruchem jest odruch moro. Pojawia się w 9 tygodniu życia płodowego i trwa do około 3-4 miesiąca. To instynktowna reakcja na zagrożenie, alarmująca i mająca na celu przywołać pomoc. Objawia się nagłym przebudzeniem, płaczem. Dziecko wyrzuca ramionka do przodu, robiąc gwałtowny wdech.

  Kolejnym normalnym odruchem u noworodka to,  dłoniowo-chwytny, zwany Palmara. Pojawia się w 11 tygodniu życia płodowego i kończy się mniej więcej w 2-3 miesiącu życia noworodka. Lekki dotyk lub nacisk na rączkę powoduje, że maluszek bardzo silnie zaciska paluszki.

  ATOS, asymetryczny odruch szyi. Pojawia się od 18 tygodnia życia płodowego i trwa do około 6 m-ca życia. Odruch ten jest widoczny, gdy dziecko odwróci główkę na bok, po stronie buźki noga i ręka dziecka prostuje się, natomiast od strony potylicy obie kończyny pozostają zgięte. Jest to bardzo ważny odruch, który już w życiu płodowym ułatwia kopanie, stymuluje układ przedsionkowy, rozwija napięcie mięśniowe. To właśnie ATOS umożliwia u noworodka leżącego na brzuszku, odwrócenie główki na bok i przepływ powietrza.

  W wieku 6 miesięcy odruch ten  wygasa, umożliwiając w ten sposób rozwój dalszych umiejętności, takich jak np. pełzanie, czy raczkowanie. Podobno niewykształcone odruchy MORO i ATOS mogą być przyczyną zespołu nagłej śmierci u niemowląt. Moro wyzwala mechanizm nagłego budzenia się , a ATOS, przy leżeniu noworodka na brzuszku, zapobiega pozycji noskiem w dół.

  Odruchy noworodkowe i niemowlęce

  Podczas codziennej pielęgnacji noworodka, mamy wrażenie, że mięśnie, szczególnie rączek i nóżek, są bardzo spięte. W pierwszych miesiącach niemowlę zachowuje pozycję z życia płodowego, tzw. pozycję zgięciową. Napięcie to niedojrzały jeszcze układ nerwowy.

  Takie zwiększone napięcie w obwodowych częściach ciała umożliwia noworodkowi, jako taką stabilizację. Główka w tym okresie nie znajduje się w linii środkowej ciała, ale  jest zawsze ułożona w prawo albo w lewo.  Leżąc na brzuszku maleństwo ma ugięte nóżki i raczki. Próbuje  przesuwania główki z jednego policzka na drugi. Nie jest w stanie podnieść i utrzymać jej. Rączki są mocno podkurczone, ułożone bardzo blisko ciała, nie umie wyciągnąć ich jeszcze do przodu.

  Próbuje unieść główkę, ale nie może się oprzeć na ramionkach, napina mięśnie pleców i karku lecz za chwilę lekko uniesiona głowa opada. Noworodki oddychają tzw. torem brzusznym, który dopiero w okolicach 4 miesiąca zmienia  się na tor piersiowy. Dobrze jest  kłaść maluszka na brzuszku na naszych kolanach układając go w poprzek naszych ud. Taka pozycja pozwoli mu wysunąć nieco ramiona do przodu, a to ułatwi mu  uniesienie główki i pozwoli zaakceptować obciążenie brzuszka i klatki piersiowej.

  Odruch szukania pojawia się między 24 a 28 tygodniem ciąży i jest obecny do 3-4 miesiąca życia. Gdy delikatnie dotkniemy skórę w okolicy kącika ust,  dziecko odwróci główkę w tą stronę gotowe do ssania. Odruch szukania  z odruchem ssania umożliwia dziecku zwrócenie się w kierunku pokarmu i otworzenie ust, tak aby mogło uchwycić pierś czy butelkę.

  Bardzo ważną czynnością jest kopanie. Maluch podczas kopania prostuje nóżki, które są zazwyczaj w pozycji zgięciowej.

  Ruch nieskrępowany, spontaniczny, nieograniczony to podstawa prawidłowego rozwoju sensomotorycznego, dlatego starajmy się nie zawijać zbyt ciasno maleństwa w pieluszki, beciki, czy kołderki.

  Noworodek musi mieć możliwość wykonania ruchów nóżkami i rączkami. Jednak zdarza się  się że przez pierwsze tygodnie życia, maluszek będzie potrzebować opatulenia, poszukując warunków podobnych do tych panujących w łonie mamy. Powolutku starajmy się dawać dziecku coraz więcej swobody. Im szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji, tym jego rozwój będzie bardziej harmonijny. Podczas porodu stabilny świat maluszka zmienia się w świat chaosu, do którego powoli musi się przystosować.

  Odruchy noworodkowe i niemowlęce

  Aby przeżyć pierwsze tygodnie życia natura wyposażyła nas w odruchy noworodkowe i niemowlęce zwane też pierwotnymi.

   

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pierwsze odwiedziny noworodka

  To ogromnie  przeżycie nie tylko dla mamy, ale także dla nowo narodzonego dziecka. Dzieciątko przez dziewięć miesięcy żyło spokojnie w...

  Zamknij