Przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była naturalnym środowiskiem dla niemowlaka. Kontakt z wodą jest dla niego przyjemnością i nie zraża go nawet polewanie wodą po główce i oczkach.
Na basen można zabrać już 2-miesięczne niemowlę, które jest zdrowe, dobrze się rozwija i pewnie unosi oraz trzyma główkę
Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, by z niemowlakiem wybrać się na basen. Dziś nikogo to nie dziwi, rodzice coraz częściej korzystają z takiej formy spędzania czasu z dzieckiem.
Przeciwnicy basenowej aktywności ruchowej niemowląt twierdzą, że nauka pływania jest wymysłem współczesności, dziecko nie umie siedzieć, raczkować czy chodzić, a rodzice zmuszają je do pływania! nic bardziej mylnego, woda to środowisko jak najbardziej naturalne, do niedawna żyło ono w wodzie, w brzuchu mamy.
Do około 8 miesiąca życia u dziecka utrzymuje się naturalny odruch „obronny” polegający na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, nie ma ryzyka zakrztuszenia. Odruch ten później zanika.
Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na ogromną dla niego pływalnię, oswój je z wodą w dużej wannie. Wykąp się w niej razem z dzieckiem, pobaw się wodą płynącą z kranu oraz ze słuchawki prysznica. Niemowlę uwielbia pluskanie w wodzie.
Pływanie znakomicie wycisza i relaksuje, wzmacnia mięśnie i rozwija koordynację ruchową, oraz dostarcza dziecku masę frajdy. Pluskanie się w wodzie pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny niemowlaka. Staje się on bardziej pewny siebie i odważny.
Pływanie to nie tylko zabawa, ale i sposób na spędzanie wolnego czasu czy forma kontaktu z dzieckiem. Warto zaszczepić w maluchu zamiłowanie do pływania, bowiem okazuje się, że ruch w wodzie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego:
- wspomaga odporność
- reguluje sposób oddychania dziecka
- stymuluje rozwój ruchowy, wpływając na koordynację ruchów,
- to wspaniała gimnastyka dla stawów i mięśni, przez co dziecko rozwija się szybciej od rówieśników
- doskonała zabawa, która dostarcza nowych wrażeń
- rozwija zmysły oraz przyspiesza rozwój psychofizyczny
- pogłębia więź między rodzicem a dzieckiem
- wspomaga proces rehabilitacji u dzieci.
Zabierając malucha na basem trzeba zwrócić uwagę, czy pływalnia jest dobrze przystosowana do bezpiecznego korzystania przez najmłodsze dzieci. Ważna jest nie tylko czystość, ale i temperatura wody:
- Dla dzieci 2-3 miesięcznych najlepsza temperatura to 37 stopni.
- Dla dzieci większych, od 5-6 miesiąca to 32-34 stopnie.
Sprawdź czy na basenie jest odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka, o odpowiedniej temperaturze otoczenia, bez przeciągów.
Istotna jest też głębokość basenu i łagodne zejście do wody. Powinien być dostosowywany do wieku dziecka i wynosić od 20-120cm. (od 2 miesięcy do 4 lat). Ważne jest również odpowiednie stężenie chloru lub ozonu – takie, by te środki odkażały wodę, a jednoczenie nie powodowały podrażnień oczu i skóry maleństwa.
Kilka pierwszych wizyt niemowlaka na basenie warto spędzić z instruktorem, który nauczy nas zasad bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania niemowlęcia. Podpowie, co zrobić w sytuacji, kiedy niemowlę zachłyśnie się wodą lub się przestraszy. Dobrym rozwiązaniem sa również szkółki organizowane na basenie, gdzie dzieci bawią się w grupie razem z opiekunem pod fachową kontrolą.
Kilka rad przed pierwszą kąpielą w basenie:
- Dziecko na basen należy wnieść otulone ręcznikiem, który zdejmujemy tuż przed wejściem do wody.
- Wchodząc z dzieckiem do wody przytulmy je do siebie, pozwólmy przyglądać się otoczeniu i mówmy do niego spokojnym głosem. Można też spacerować z niemowlakiem po wodzie, kładąc go przy tym na plecach, na brzuszku, w ten sposób oswajamy go z nowym otoczeniem.
- Przed pierwszym zanurzeniem w wodzie zaleca się polać dziecko wodą, w celu stopniowego oswajania go, a samo zanurzanie powinno odbywać się „małymi kroczkami- można na przykład podskakiwać z dzieckiem za każdym razem zanurzając je głębiej w wodzie, do momentu, aż cała jego główka znajdzie się tuż pod wodą.
- Dopiero gdy zauważysz, że niemowlę śmiało pluska nóżkami i rączkami, daj mu więcej swobody. Podczas pierwszej wizyty na basenie zaleca się dwa wejścia do wody na około pięć minut, maksymalnie zaś niemowlę może się pluskać w wodzie pół godziny.
- Podczas pływania całe ciało dziecka powinno być zanurzone – mamy tendencję do początkowego zanurzenia dziecka, a potem podczas zabaw wystawiamy malucha nad wodę- mokre plecki wyziębiają dziecko, powodując jego dyskomfort.
- Uważnie obserwuj maleństwo, by wychwycić ewentualne sygnały, że np. czegoś się boi.
- Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego zaraz po wyjściu z wody należy dziecko szczelnie okryć i wytrzeć do sucha. Po kąpieli warto nasmarować dziecko kremem lub oliwką, gdyż woda ozonowana, jak i chlorowana bardzo wysuszają skórę
- Dla komfortu dziecka do basenu nie powinniśmy wchodzić zaraz po jedzeniu, najlepiej godzinę – półtorej po konsumpcji.
Torba na basen będzie dość duża. Najlepiej spakować rzeczy dziecka do oddzielnej torby, usprawni to szykowanie się w przebieralni. Co do niej włożyć?
Przede wszystkim potrzebny będzie duży ręcznik z kapturkiem, a nawet dwa, jeśli podczas pierwszych wizyt na basenie będziecie często wchodzili i wychodzili z wody.
Przyda się również szlafrok.
Warto zabrać ze sobą pełny komplet dodatkowych ubrań oraz dwie pieluszki np. muślinowe.
Konieczna jest specjalna wodoodporna pieluszka do pływania, która nie będzie chłonęła wody z basenu. Pieluszka powinna być dopasowana rozmiarowo do wielkości dziecka.
Zabierz ze sobą mydełko dziecka, by po pływaniu zmyć z jego ciała chlor. Przyda się również balsam, który nawilży przesuszoną skórę małego pływaka.
Pamiętajmy jednak, by przed pierwszym wyjściem z dzieckiem na basen, powinien dokładnie zbadać je pediatra. Teoretycznie każde niemowlę może korzystać z dobrodziejstwa basenu. Przeciwwskazaniem do „nauki pływania” mogą być:
- choroby zakaźne wieku dziecięcego,
- uczulenie na chlor, ozon
- niektóre choroby skóry,
- zakażenia i choroby układu moczowego, biegunka,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- ostre infekcje górnych dróg oddechowych
- silny katar czy okres rekonwalescencji
Najlepszy czas na wyprawę na basen, to popołudnie po drzemce lub ranek, po śniadaniu – wtedy po powrocie do domu dziecko na pewno zje posiłek i spokojnie zaśnie. Pierwsze wyjścia na basen zorganizujmy sami, by na spokojnie oswoić pociechę z pływalnią. Po zabawach w wodzie dziecko może być bardzo głodne. Najlepiej mają niemowlęta karmione piersią, bo posiłek mogą zjeść już w przebieralni.
W Polsce szkoły pływania, gdzie maluchy mogą uczyć się tej umiejętności pod okiem specjalisty, mające przy tym odpowiednie warunki i wykwalifikowany personel, dopiero się tworzą. W krajach rozwiniętych lekcje pływania są prowadzone od 20 lat.
To, czy niemowlak na basenie zaprzyjaźni się z wodą w dużej mierze zależy od postępowania rodziców- nie tylko podczas pierwszej wizyty na basenie, ale i podczas każdorazowego wejścia do wody.
Nie wiesz co wybrać?
Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.
Nie ma jeszcze komentarzy.