Niemowlak na basenie

   

  Przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była naturalnym  środowiskiem dla niemowlaka. Kontakt z wodą jest dla niego przyjemnością i nie zraża go nawet polewanie wodą po główce i oczkach.

  Na basen można zabrać już 2-miesięczne niemowlę, które jest zdrowe, dobrze się rozwija i pewnie unosi oraz trzyma główkę

  Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, by z niemowlakiem wybrać się na basen. Dziś nikogo to nie dziwi, rodzice coraz częściej korzystają z takiej formy spędzania czasu z dzieckiem.

   

  Przeciwnicy basenowej aktywności ruchowej niemowląt twierdzą, że nauka pływania  jest wymysłem współczesności, dziecko nie umie siedzieć, raczkować czy chodzić, a rodzice zmuszają je do pływania! nic bardziej mylnego,  woda  to środowisko jak najbardziej naturalne,  do niedawna  żyło ono w wodzie, w brzuchu mamy.

  Do około 8 miesiąca życia u dziecka utrzymuje się naturalny odruch „obronny” polegający na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, nie ma ryzyka zakrztuszenia. Odruch ten później zanika.

  Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na ogromną dla niego pływalnię, oswój je z wodą w dużej  wannie. Wykąp się w niej razem z dzieckiem,  pobaw się wodą płynącą z kranu oraz ze słuchawki prysznica. Niemowlę uwielbia pluskanie w wodzie.

  Pływanie znakomicie wycisza i relaksuje, wzmacnia mięśnie i rozwija koordynację ruchową, oraz dostarcza dziecku masę frajdy. Pluskanie się w wodzie  pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny niemowlaka. Staje się on bardziej pewny siebie i odważny.

  Pływanie to nie tylko zabawa, ale i sposób na spędzanie wolnego czasu czy forma kontaktu z dzieckiem. Warto zaszczepić w maluchu zamiłowanie do pływania, bowiem okazuje się, że ruch w wodzie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego:

  • wspomaga odporność
  • reguluje sposób oddychania dziecka
  • stymuluje rozwój ruchowy, wpływając na koordynację ruchów,
  • to wspaniała gimnastyka dla  stawów i mięśni, przez co dziecko rozwija się szybciej od rówieśników
  • doskonała zabawa, która dostarcza nowych wrażeń
  • rozwija  zmysły oraz przyspiesza rozwój psychofizyczny
  • pogłębia więź między rodzicem a dzieckiem
  • wspomaga proces rehabilitacji u dzieci.

  Zabierając malucha na basem trzeba zwrócić uwagę, czy pływalnia jest dobrze przystosowana do bezpiecznego korzystania przez najmłodsze dzieci. Ważna jest nie tylko czystość, ale i temperatura wody:

  • Dla dzieci 2-3 miesięcznych najlepsza temperatura to 37 stopni.
  • Dla dzieci większych, od 5-6 miesiąca to 32-34 stopnie.

  Sprawdź czy na basenie jest odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka, o odpowiedniej temperaturze otoczenia, bez przeciągów.

  Istotna jest też głębokość basenu  i łagodne zejście do wody. Powinien  być dostosowywany do wieku dziecka i wynosić  od 20-120cm. (od 2 miesięcy do 4 lat). Ważne jest również odpowiednie stężenie chloru lub ozonu – takie, by te środki odkażały wodę, a jednoczenie nie powodowały podrażnień oczu i skóry maleństwa.

  Kilka pierwszych wizyt niemowlaka na basenie warto spędzić z instruktorem, który nauczy nas zasad bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania niemowlęcia. Podpowie, co zrobić w sytuacji, kiedy niemowlę zachłyśnie się wodą lub się przestraszy. Dobrym rozwiązaniem sa również szkółki organizowane na basenie, gdzie dzieci bawią się w grupie razem z opiekunem pod fachową kontrolą.

  Kilka rad przed pierwszą kąpielą w basenie:

  • Dziecko na basen należy wnieść otulone ręcznikiem, który zdejmujemy tuż przed wejściem do wody.
  • Wchodząc z dzieckiem do wody przytulmy je do siebie, pozwólmy przyglądać się otoczeniu i mówmy do niego spokojnym głosem. Można też spacerować z niemowlakiem po wodzie, kładąc go przy tym  na plecach,  na brzuszku,  w ten sposób oswajamy go z nowym otoczeniem.
  • Przed pierwszym zanurzeniem w wodzie zaleca się polać dziecko wodą, w celu stopniowego oswajania go, a samo zanurzanie powinno odbywać się „małymi kroczkami- można na przykład podskakiwać z dzieckiem za każdym razem zanurzając je głębiej w wodzie, do momentu, aż cała jego główka znajdzie się tuż pod wodą.
  • Dopiero gdy zauważysz, że niemowlę śmiało pluska nóżkami i rączkami, daj mu więcej swobody. Podczas pierwszej wizyty na basenie zaleca się dwa wejścia do wody na około pięć minut, maksymalnie zaś niemowlę może się pluskać w wodzie pół godziny.
  • Podczas pływania całe ciało dziecka powinno być zanurzone – mamy tendencję do początkowego zanurzenia dziecka, a potem podczas zabaw wystawiamy malucha nad wodę- mokre plecki wyziębiają dziecko, powodując jego dyskomfort.
  • Uważnie obserwuj maleństwo, by wychwycić ewentualne sygnały, że np. czegoś się boi.
  • Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego zaraz po wyjściu z wody należy dziecko szczelnie okryć i wytrzeć do sucha. Po kąpieli warto nasmarować  dziecko kremem lub oliwką, gdyż  woda ozonowana, jak i chlorowana bardzo wysuszają skórę
  • Dla komfortu dziecka  do basenu nie powinniśmy wchodzić  zaraz po jedzeniu, najlepiej  godzinę – półtorej po konsumpcji.

  Torba na basen będzie dość duża.  Najlepiej spakować rzeczy dziecka do oddzielnej torby,  usprawni to szykowanie się w przebieralni. Co do niej włożyć?

   

  Przede wszystkim potrzebny będzie  duży ręcznik z kapturkiem, a nawet dwa, jeśli podczas pierwszych wizyt na basenie będziecie często wchodzili i wychodzili z  wody.

  Przyda się również szlafrok.

  Warto zabrać ze sobą pełny komplet dodatkowych ubrań oraz dwie pieluszki np. muślinowe.

   

   

   

  Konieczna jest specjalna wodoodporna pieluszka do pływania, która nie będzie chłonęła wody z basenu. Pieluszka powinna być dopasowana rozmiarowo do wielkości dziecka.

  Zabierz  ze sobą mydełko dziecka, by po pływaniu zmyć z jego ciała chlor. Przyda się również balsam, który nawilży przesuszoną skórę małego pływaka.

   

   

   

  Pamiętajmy jednak, by przed pierwszym wyjściem z dzieckiem  na basen, powinien dokładnie zbadać  je pediatra. Teoretycznie każde niemowlę może korzystać z dobrodziejstwa basenu. Przeciwwskazaniem do „nauki pływania” mogą być:

  • choroby zakaźne wieku dziecięcego,
  • uczulenie na chlor, ozon
  • niektóre choroby skóry,
  • zakażenia i choroby układu moczowego, biegunka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • ostre infekcje górnych dróg oddechowych
  • silny katar czy okres rekonwalescencji

  Najlepszy czas na wyprawę na basen, to popołudnie po drzemce lub ranek, po śniadaniu – wtedy po powrocie do domu dziecko na pewno  zje  posiłek i spokojnie zaśnie. Pierwsze wyjścia na basen zorganizujmy sami, by na spokojnie oswoić pociechę z pływalnią. Po zabawach w wodzie dziecko może być bardzo głodne. Najlepiej mają niemowlęta karmione piersią, bo posiłek mogą zjeść już w przebieralni.

  W Polsce szkoły pływania, gdzie maluchy mogą uczyć się tej umiejętności pod okiem specjalisty, mające przy tym odpowiednie warunki i wykwalifikowany personel, dopiero się tworzą. W krajach rozwiniętych lekcje pływania są prowadzone od 20 lat.

  To, czy niemowlak na basenie zaprzyjaźni się z wodą w dużej mierze zależy od postępowania rodziców- nie tylko podczas pierwszej wizyty na basenie, ale i podczas każdorazowego wejścia do wody.

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Oduczanie sikania w pieluchy

    Lato to najlepszy czas na oduczanie sikania w pieluchy. Moment, kiedy dziecko umie załatwiać swoje potrzeby do nocnika to...

  Zamknij