Kolka u noworodka

  Kolka to przypadłość doskwierająca większości niemowlętom, która spędza sen z powiek i zaburza spokój rodziców. Kolka nie jest chorobą, jest to jedynie przykra dolegliwość, która mija. Występuje u ok. 30-40% noworodków. Jednak, gdy nastąpi pierwszy atak kolki  warto by dziecko zbadał pediatra i wykluczył inne przyczyny. Podobne objawy jak przy kolce występują przy niektórych chorobach układu pokarmowego jak np. niedrożności jelit czy przy infekcjach. U malutkich dzieci często jednym z pierwszych objawów infekcji jest właśnie ból brzuszka.

  Jak rozpoznać, że nasze maleństwo ma kolkę?

  Oto kilka objawów:

  • codziennie albo przynajmniej 3 razy w tygodniu najczęściej wieczorem zaczyna przeraźliwie płakać,
  • nie pomaga przystawianie do piersi ani noszenie czy przytulenie,
  • brzuszek jest twardy i napięty,
  • podczas płaczu zaciska dłonie, przykurcza nóżki, pręży się, robi się czerwone.

  Skąd się bierze kolka u noworodka?

  Kolkę  wywołuje rozciągnięcie jelit przez nagromadzone w nich gazy. Przyczyny kolki nie są do końca znane. Jedną z nich jest na pewno zaburzenie perystaltyki jelit, spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. Przyczyną może być również połykanie dużej ilości powietrza wraz z jedzeniem, szczególnie u dzieci karmionych butelką. Przejedzenie – niemowlę zjada zbyt dużo pokarmu a jego niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z jego prawidłowym i sprawnym trawieniem. Nieprawidłowa dieta matki (np. zbyt ostre, wzdymające produkty, napoje gazowane, kawa, mocna herbata). Alergia dziecka na białko mleka krowiego, ale także niepokój i nerwowość najbliższego otoczenia. Nowe produkty, które należy wprowadzać stopniowo, po jednym, w małych ilościach, najlepiej do południa. Jeśli coś nas zaniepokoi, odstawić na tydzień lub dwa. Uświadom sobie, że układ pokarmowy twojego dziecka nadal się rozwija. W czasie ataku kolki tkanka mięśniowa otaczająca przewód pokarmowy lub układ moczowo-płciowy zaczyna się spazmatycznie kurczyć. Ataki najczęściej pojawiają się pod koniec 3 tygodnia, mniej więcej o tej samej porze i na ogół późnym popołudniem,  miną tak samo nagle, jak się pojawiły, około 3-4 miesiąca, gdy organizm dziecka będzie już radził sobie ze spazmami. Luźne stolce i po każdym posiłku to jeszcze rzecz normalna. Układ wydalniczy też nadal się rozwija. 
  Na kolkę u noworodka nie ma jednego skutecznego sposobu,  ale nie jesteśmy wobec niej bezsilni i możemy ulżyć maluszkowi. Przede wszystkim  uspokoić się i zaakceptować  ten fakt. Dziecku  potrzebny jest przede wszystkim spokój.

  Co powinniśmy zrobić?

  Sprawdź czy dobrze przystawiasz maleństwo do piersi, może łyka powietrze, wg mnie to główny powód kolek. Nie podawaj dziecku niczego oprócz piersi, za to ty możesz wypijać 3 szklanki na dzień ciepłej mieszanki ziołowej: koper włoski, rumianek, melisa. Również należy pamiętać o wodzie mineralnej niegazowanej. Przed karmieniem uspokój siebie i dziecko, ponoś lub połóż na brzuszku, niech sobie swobodnie, bez pieluch samo masuje brzuszek, (może też spać na brzuszku, jeśli to polubi), usuń  poduszki,

   zabezpiecz szczeble łóżeczka ochraniaczem i zaglądaj do niego, wypij ziółka lub wodę.

  Po karmieniu nie zapomnij, by mu się odbiło.

  W czasie ataków ulgę mogą przynieść masaże, przed którymi należy ręce posmarować oliwką, ogrzać, zadbać o uśmiech, spokojny ton głosu. Położyć dziecko na plecach i masuj brzuszek ruchem wzdłuż odwróconej litery “C” lub oprzeć stópki dziecka o swoje dłonie i przyginać je do brzuszka maleństwa, można też robić mu rowerek. Inny sposób to metoda piłki: rozgrzewamy ręcznik w suszarce do bielizny lub kładziemy go przez chwilę na kaloryferze albo prasujemy żelazkiem, (sprawdzamy, czy nie jest zbyt ciepły przed przyłożeniem go do ciałka dziecka)  i okładamy nim piłkę. Następnie kładziemy dziecko na piłce brzuszkiem do dołu i delikatnie kołyszemy. Można też podtrzymywać dziecko i bardzo lekko “odbijać” je od piłki. Również pomocny może być  zwinięty  kocyk w rulon,  na rulonie kładziemy bobasa, brzuszkiem do dołu i delikatnie poruszając dzieckiem, rolujemy bobasa na kocyku.
  Możemy zakupić również podkładkę masującą, która dzięki swojemu mechanizmowi (wbudowany masażer)  złagodzi bolesną kolkę u noworodka .Czasem ulgę może przynieść dziecku całkowity spokój, ewentualnie cicha, łagodna muzyka w tle, zero napięć, brak hałasów, przyciemnione światło.

  PAMIĘTAJ:

  • Jeśli karmisz piersią dbaj by maluch dobrze się przysysał i nie łykał powietrza.
  • Karmiąc piersią dbaj by twoja dieta była pełnowartościowa, lekkostrawna i nie jednostajna.
  • Często przytulaj maluszka.
  • Jeśli karmisz butelką, stosuj smoczki dobrej jakości, dostosowane do wieku dziecka i często  wymieniaj je na nowe.
  • Mieszankę przygotuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
  • Dbaj by po jedzeniu dziecku się odbiło, dotyczy to szczególnie dzieci karmionych butelką,  maluchy karmione piersią, które dobrze się przysysają często nie odbijają po jedzeniu.
  • Często kładź niemowlę na brzuszku.
  • Ogranicz dziecku ilość wrażeń w ciągu dnia.

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Bibułki do pieluszek wielorazowych

    Bibułki do pieluszek wielorazowych to wygodny dodatek do każdego systemu pieluszki. Używanie ich ogranicza zabrudzenie pieluszek, dzięki   czemu...

  Zamknij