Najważniejszą rzeczą jest to, aby dziecko było przygotowane na rozpoczęcie nauki.
Jeżeli pominiemy ten fakt, trening może okazać się bardzo stresujący dla dziecka i rodzica.
Tylko wtedy gdy dziecko będzie gotowe, nauka przyniesie sukces.
Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika.
Skąd mamy wiedzieć, że moje dziecko jest gotowe?
Należy zwracać uwagę na sygnały potwierdzające gotowość malucha do rozpoczęcia nauki.  Jeżeli maluszek robi dwa albo więcej z poniższych punktów, to rozpoczęcie treningu może przynieść sukces:
- naśladuje Twoje zachowanie,
- idzie za Tobą, albo za Twoim partnerem do toalety i próbuje Was naśladować,
- próbuje robić rzeczy samodzielnie,
- potrafi  już pokazać, że chce iść do toalety,
- ma przez min. 2 godz. suchÄ… pieluszkÄ™,
- samo upomina się o zmianę pieluszki – nie lubi uczucia wilgoci,
- dziecko robi wrażenie, że potrafi już koordynować swoje zachowanie.
Bardzo przydatne jest częste przebywanie w domu podczas pierwszych dni treningu, sygnały chęci pójścia do toalety mogą występować stosunkowo rzadko, ale małe wpadki są w domu proste do usunięcia. Przyzwyczajcie dziecko do nocniczka, dajcie mu się nim pobawić, posiedzieć z książeczką, nawet w ubraniu.
Na początku treningu trzymajcie nocniczek w zasięgu ręki. Nie czekajcie, aż dziecko samo upomni się o nocnik. Sadzajcie dziecko na nocnik w odpowiednich odstępach czasu, pytajcie czy musi siusiu, czy kupkę, ale nie za często. Obserwujcie dziecko aby odczytać sygnały.
Bardzo dobrym pomysÅ‚em jest podarowanie dziecku prezentu – zestawu treningowego ( nocnik z majteczkami treningowymi Bambino Mio ).
Dziecko będzie miało poczucie, że jest już dostatecznie duże i nie potrzebuje już pieluszek.  W przeciwieństwie do pieluszek, dziecko może samo zdejmować i ubierać majtki, dzięki temu będzie się czuło jak duży chłopiec, czy dziewczynka. Warto używać majtek treningowych, które zabezpieczają ubranie, skarpetki, buty, przed wpadkami.
Majtki posiadają również specjalną warstwę, pozwalającą maluchom na odczuwanie wilgoci, dzięki czemu są bardzo pomocne w procesie przyuczania dziecka do korzystania z nocnika.
Nauka używania nocniczka jest dla niektórych trudna i nie zawsze obędzie się bez małych wypadków.
Jeśli wypadki będą się dalej zdarzać, zaufajcie własnemu instynktowi  i pozwólcie się poprowadzić przez dziecko, może należy powrócić do rutyny z pierwszych dni treningu. Przypomnijcie sobie sukcesy i nie denerwujcie się, kiedy zdarzy się kolejny wypadek.
Trening używania nocnika, to też ZABAWA.
Nagradzajcie dziecko za pomyślne korzystanie z nocnika.
Â
Nawet kiedy dziecko doskonale radzi sobie z treningiem w ciągu dnia, nie oznacza, że w ciągu nocy też tak będzie.
Do drugiego roku życia może się zdarzać, że dziecko nie wytrzyma całej nocy z suchymi majtkami.
Można włożyć dodatkową wkładkę chłonną.
Sadzajcie dziecko przed pójściem spać na nocniczek i natychmiast po wstaniu.
Proszę dajcie sobie dużo czasu, nie naciskajcie na dziecko, to może doprowadzić do stresu, który prowadzi do częstszych wpadek.
W następujących sytuacjach powinniście poczekać z rozpoczęciem treningu:  urodzenie kolejnego dziecka, przeprowadzka, planowane pójście do przedszkola, co doprowadza do dodatkowego stresu, niepokoju, strachu.
Myślę, że tych kilka porad podpowie Ci, kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika.
Każdy etap rozwoju jest wspaniały i spróbujcie się nim cieszyć. Dziecko rośnie i rozwija się tak szybko, że okres pieluszek będzie miłym wspomnieniem.
Nie wiesz co wybrać?
Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.
Nie ma jeszcze komentarzy.