Jakie są objawy nietolerancji laktozy u niemowląt

   

  Nietolerancja laktozy to częsty problem związany z trawieniem, polegający na niemożności trawienia laktozy przez organizm ją przyjmujący.

  Intensywność oraz częstotliwość objawów zależy od ilości przyjmowanej laktozy oraz od indywidualnych predyspozycji. Nietolerancja laktozy oznacza występowanie objawów po spożyciu pokarmu zawierającego laktozę, która jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy, występującym tylko w mleku ssaków . Znajduje się zarówno w mleku krowim jak i ludzkim.

   

  Laktoza, zwana cukrem mlekowym, występuje głównie w mleku oraz produktach mlecznych niefermentowanych. Jest mniej słodka od glukozy i sacharozy, co ma korzystny wpływ na prawidłowy rozwój zmysłu smaku oraz apetyt u dzieci. Laktoza posiada właściwości prebiotyczne, wywierając korzystny wpływ na procesy regeneracyjne nabłonka jelit. Ponadto korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Glukoza obecna w cząsteczce laktozy jest podstawowym elementem budowy mózgu noworodka i niemowlęcia.

  Jeśli zachodzi podejrzenie o nietolerancji laktozy u noworodka,  należy po prostu ją wyeliminować poprzez zastąpienie mleka sztuczną mieszanką mleczną przeznaczoną dla noworodków/niemowląt z nietolerancją laktozy, a następnie obserwować  stan dziecka czy nadal utrzymują się niepokojące zachowania.

  W przewodzie pokarmowym nie zostają wytworzone odpowiednie ilości enzymu – laktazy, który jest niezbędny do trawienia laktozy. W takim przypadku niemowlę nie może otrzymywać produktów zawierających ten ważny składnik.

  Bambino Mio

   Jakie są objawy nietolerancji laktozy  u niemowląt.

  W ścianie jelita cienkiego wydzielany jest enzym laktaza, który rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę. W nietolerancji laktozy najczęściej obserwuje się brak laktazy,  co powoduje  nagromadzenie dwucukru. Obecne w jelitach bakterie powodują częściową jego fermentację, a reszta jest wydalana z kałem. Zalegająca laktoza powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego w jelitach, a gazy wytworzone w procesie fermentacji  takie jak: dwutlenek węgla, wodór, metan oraz kwasy tłuszczowe MCT (kwas mlekowy, masłowy, octowy, propionowy) drażnią błonę śluzową jelit. Występuje  wodnista biegunka, a wytworzone gazy powodują   wzdęcia brzuszka , kolki oraz odgłosy przelewania się płynów w brzuszku.

  Biegunka bardzo często przyczynia się do nadmiernej utraty wody,  magnezu,  elektrolitów, wapnia oraz  tłuszczów i białek. W efekcie prowadzi do obniżenia wagi dziecka i  niedożywienia.

  Niektóre dzieci wyrastają z nietolerancji laktozy, dlatego można próbować stopniowo włączać mleko do diety. Jednak, mając na uwadze fakt, że laktoza ułatwia wchłanianie żelaza, diety eliminacyjnej nie powinno się stosować zbyt długo.

  Nietolerancja laktozy, to też kolki niemowlęce. Jakie są objawy nietolerancji laktozy  u niemowląt. 

  Rozpoznanie prawdziwej przyczyny kolki niemowlęcej  nie jest łatwym zadaniem nawet dla pediatrów. Często rodzice wypróbowują różne preparaty na kolki i bywa, że drogą eliminacji udaje się trafić na ten, który przynosi ulgę niemowlęciu.

  Czasami wystarczy delikatny masaż brzuszka ręczny lub wspomagany np. specjalną podkładką na kolki.

  Rodzice powinni przy tym pamiętać, że niedostatek  lub nadmiar  laktazy to tylko jedna z możliwych przyczyn.

  Kolkę powoduje także niedojrzały układ trawienny, powstawanie zbyt twardych stolców, zaparcia, niewłaściwa flora jelitowa prowadząca do zaburzeń procesów trawienia.  W takich przypadkach należy udać się z dzieckiem do lekarza.

  Starszym dzieciom  zalecane jest podawanie fermentowanych napojów mlecznych: jogurty naturalne, mleko acidofilne, kefiry, zawierają one bowiem bakterie probiotyczne, które wpływają korzystnie na mikroflorę oraz perystaltykę jelit.

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Jakie wkłady chłonne do pieluszek

  Nie zawsze wystarcza tylko otulacz i pieluszka , czasami trzeba skorzystać z dodatkowego wkładu chłonnego. Szczególnie przydatny jest w nocy,...

  Zamknij