Gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo

  rodzeństwoNarodziny kolejnego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne radości, którym powinna cieszyć się cała rodzina.

  Jednak nie zawsze starsze rodzeństwo reaguje na młodszą siostrę czy brata tak entuzjastycznie, jak byśmy się tego pragnęli.

  Zazdrość o rodzeństwo uwidacznia  się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Zadajemy sobie pytanie, co się stało,  przecież  nasze dziecko tak bardzo się cieszyło, że już nie długo będzie miało braciszka, czy siostrę.

  Co sprawiło, że jego zachowanie  zmieniło się. Stało się niegrzeczne, konfliktowe i nerwowe.

  Starszak nie słucha, ciągle domaga się uwagi, przeszkadza mamie, czy tacie, gdy zajmuje się niemowlęciem, dokucza maleństwu. Gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo, nie możesz jednak dać się szantażować dziecku wrzaskami, krzykiem i buntem. Warto podkreślać, że czas jest zarówno dla jednego, jak i drugiego. Interweniuj, kiedy to konieczne. Nie możesz pozwolić na agresję, szczypanie, bicie, gryzienie młodszego dziecka przez starsze.

  Podkreślaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i że kochasz je jednakowo mocno.

  Nie wolno starszemu dziecku pozwolić na przemoc fizyczną wobec nowo narodzonego szkraba.

  Wcześniej było w centrum uwagi rodziców i jego potrzeby traktowano priorytetowo.  Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, sytuacja rodziny  zmienia się.

  To znak nadchodzących  zmian w jego życiu. Pamiętaj, by jako rodzic nie zaniedbywać starszego dziecka. Ono obawia się, że malec zajmie jego miejsce, staje się zagubione,  złe na rodziców, że bobas zabiera mu jego ukochaną mamę, czy tatę. Noworodek to dla starszaka potencjalny rywal, z którym trzeba walczyć i o wszystko konkurować.

  Czasami starsze dziecko może przejawiać swoje lęki i frustracje w postaci  cofnięcia się na niższe etapy rozwoju. Dzieci, które chodzą do szkoły, często opuszczają się w nauce i sprawiają nauczycielom problemy wychowawcze. Nie robią tego ze złej woli. Za wszelką cenę starają się zwrócić na siebie uwagę rodziców. Kieruje nimi podświadomy lęk obawiają się, że rodzice przestaną je kochać.

  Rywalizacja między dziećmi jest nieunikniona, ale można łagodzić przejawy agresji, a nawet nauczyć dzieci zamieniać złe emocje w dobre. Gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo zazdrość o rodzica to naturalna reakcja starszego rodzeństwa, gdy pojawia się nowy członek rodziny.

   

   rodzeństwo

   

  Niemowlę w pierwszych miesiącach życia potrzebuje więcej uwagi i opieki. Poświęcamy mu więcej czasu, często kosztem starszego dziecka, który czuje się  odrzucone. Rodzice nie powinni zostawiać starszego dziecka samemu sobie i lekceważyć  jego potrzeb. Zwłaszcza teraz  wymaga większej uwagi i troski, chce czuć się potrzebne i ważne.

  Gdy na świat przychodzi kolejne dziecko, goście przychodzą powitać  je, zachwycają się nim. Starsze dziecko stoi z boku, słucha, patrzy i cierpi, myśli, że o nim zapomniano. Pamiętajmy wszyscy, aby w takich chwilach sprawiedliwie dzielić pochwałami. Docenić starszego, pochwalić, np.. że jest grzeczny, ładnie rysuje itp. Jeśli kupimy coś dla nowo narodzonego członka rodziny, pamiętajmy również o zabawce lub drobiazgu dla starszego.

  Trzeba rozmawiać z dzieckiem, upewniać go, że jest kochane i wyjątkowe, a także częściej niż do tej pory całować i przytulać, on potrzebuje wsparcia mamy i taty. Trzeba bezustannie podkreślać, że kocha się jedno i drugie dziecko, a nowa siostrzyczka czy braciszek to nie wróg, z którym trzeba rywalizować. Jeżeli starszy szkrab chce uderzyć maluszka, należy przytrzymać jego rączkę i delikatnie pogłaskać nią po główce noworodka, by nauczyć dziecko  pozytywnych uczuć.

  W celu redukcji złości i gniewu starszego dziecka można również przypominać, że nim zajmowano się w podobny sposób, jak było małe, karmiono piersią, podawano butelkę, przewijano, kąpano itd.

  Warto przy tym pokazać dziecku zdjęcia z jego okresu noworodkowego na potwierdzenie własnych słów.  Bardzo skuteczną metodą jest zachęcenie starszego dziecka do pomocy nad młodszym rodzeństwem. Podkreślić, że jest bardziej odpowiedzialny, że rodzice mogą na nim polegać i pozwolić mu na udział w opiece na maluchem i domowych obowiązkach.

  Niech angażuje się w te czynności w miarę swoich możliwości, np. poda zasypkę czy pieluszkę, uczestniczy  przy kąpieli, przy karmieniu, podając buteleczkę, na spacerze, do popychania wózka itp.

  Dzięki temu poczuje się naprawdę potrzebne, ważne i na swój sposób dorosłe.  Jednak cały czas zwracaj uwagę na ich bezpieczeństwo. Jeśli starsze dziecko nie chce pomagać w opiece nad młodszym, nie należy go krytykować, lecz uszanować jego uczucia i cierpliwie czekać, aż samo zaproponuje pomoc. Cały Czas pokazuj dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe. Obdarzaj je czułością, nawet częściej niż do tej pory. Łatwiej mu będzie zaakceptować zmiany, funkcjonować w nowej roli i nauczyć się kochać swoje młodsze rodzeństwo.

  Starszemu dziecku należy poświęcić jak najwięcej uwagi. Należy  znaleźć chwilę tylko dla niego,  nie tylko  czytając książeczkę na dobranoc, ale i w ciągu dnia.

  Podczas karmienia młodszego dziecka, ze starszym można porozmawiać , upewnij go, że jest tak  samo ważne jak młodsze. A gdy maleństwo śpi choć przez chwilę pobaw się ze nim. Warto pamiętać, że zazdrość o rodzeństwo ma zazwyczaj charakter przejściowy, a starsze dziecko stopniowo oswaja się z nową rzeczywistością i z czasem akceptuje nowego braciszka lub siostrzyczkę. Zazwyczaj więcej uwagi poświęcamy „trudniejszemu dziecko”. Nie wolno zapominać o tym cichszym, które nie dopomina się o swoje, pozostając niezauważone w kącie.

  Niewątpliwie zazdrość o rodzeństwo to trudne zjawisko dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto jednak uzmysławiać szkrabowi, że maluch nie stanowi dla niego zagrożenia, kochacie je jednakowo i że z czasem może doceni obecność brata lub siostry, kiedy razem będą mogli się bawić.

  rodzeństwo

   

  Starsze narzeka na młodsze.

  Młodsze na starsze.

  Średnie narzeka na oboje,  a jedynak chce je mieć.

   

   

   

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Majtki do pieluchowania

  Nieprawdopodobne, a jednak,  już dla noworodka majteczki zamiast pieluch ! Majtki do pieluchowania, to nowa forma pieluchowania wielorazowego, zmiana nastawienia rodzica, a także ...

  Zamknij