Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

  Co czuje dziecko w brzuchu mamy?Na wychowanie i funkcjonowanie w  świecie naszego dziecka  mamy wpływ już  od jego poczęcia.  Dlatego warto zapoznać się  z tym co czuje dziecko w brzuchu mamy. Pomoże nam w tym nauka zwana psychologią prenatalną.

  W językach chińskim i japońskim słowo „łono” oznacza „pałac dziecka”. Co możesz zrobić, aby dziecko czuło się w twoim brzuchu jak w pałacu?

  Dzieciątko nie widziało jeszcze twojej twarzy, nie zachłysnęło się powietrzem, nie zapłakało, leży sobie spokojnie w twoim łonie, jest mu dobrze, przytulnie i ciepło. Przed wami 280 dni sam na sam. Wykorzystaj je najlepiej, jak potrafisz, by twoje dziecko urodziło się zdrowe i silne. Od samego początku wiele zależy od ciebie.

  Dobre samopoczucie  dziecka, w bardzo dużej mierze, zależy od samopoczucia mamy.  Twoje dziecko odczuwa to samo, jeśli mama jest szczęśliwa, zadowolona, spokojna, dziecko też będzie w dobrej kondycji. Lekarze ostrzegają, że silne negatywne przeżycia w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia, w późnych miesiącach zaś mogą nawet spowodować przedwczesny poród. Noworodki, których matki podczas ciąży przeżywały długotrwały stres, nie chcą jeść, mają problemy z oddychaniem, są bardziej rozdrażnione, więcej płaczą, są  kapryśne. Bardzo ważna jest też właściwa dieta, bogata w kwas foliowy, wapń, magnez i żelazo.

  Co dziecko widzi, słyszy, czuje w łonie mamy?

  Okazuje się, że choć w 7 tygodniu ciąży u dziecka kształtują się uszy, nie oznacza to, że maluszek cokolwiek słyszy. W pierwszym trymestrze maluch odbiera dźwięki przez całe swoje ciało, a dokładniej dzięki receptorom na skórze. Wyłapują one fale dźwiękowe, którymi przewodzi płyn owodniowy. Aparat słuchowy tworzy się trochę później.

  W 18 -19 tygodniu ciąży  twardnieją kosteczki słuchowe i nasze maleństwo zaczyna odbierać dźwięki. Według lekarzy w pełni rozwinięty jest w 15-tym tygodniu, natomiast dźwięki może przez nie odbierać dopiero po 5-tym miesiącu.

  Warto zadbać o to, by przebywać w środowisku pozbawionym nagłych, bardzo głośnych, ostrych dźwięków. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jeśli mieszkamy w mieście, nie unikniemy, np. odgłosu karetki, czy policji, ale na wiele innych  mamy wpływ.

  Powinniśmy odpuścić sobie, np. dyskoteki,  filmy pełne strzelaniny, czy wybuchów, koncerty z głośną muzyką.  Nasilenie decybeli może być niebezpieczne nawet dla dorosłego. Dziecko ma uszy wypełnione wodami płodowymi, co tłumi hałasy, ale gwałtowne dźwięki i tak  będą je straszyć. Od tego czasu dźwięki nieustannie będą towarzyszyć maleństwu. Słuch jest dla niego sposobem na poznawanie świata.

  Bicie serca, szum krwi, głos matki, staje się mu dobrze znane i kojarzy się z bezpieczeństwem. Dlatego niemowlęta uspakajają się pod wpływem głosu mamy, łagodnych dźwięków, czy szumu płynącej wody.

  Oczywiście najważniejszy jest głos mamy i taty, dlatego jeśli macie chęci i trochę czasu, starajcie się poświęcić choć krótką chwilę na rozmowę z „brzuszkiem”, mówiąc dzieciątku jak bardzo je kochacie. Wyjątkowo korzystnie  na rozwój dziecka działa  słuchanie muzyki Mozarta, bogatej w wysokie częstotliwości.

  Dzieci, których matki słuchały jej w czasie ciąży, wcześniej gaworzą, szybciej uczą się siadać, są bardziej kreatywne. Odnoszą większe sukcesy w szkole, ponieważ pod wpływem muzyki zwiększa się poziom katecholamin i serotoniny (neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się). Muzyka wpływa też na układ limbiczny, odpowiedzialny za zapamiętywanie.
  Przeprowadzone w USA badania wykazały, że słuchanie muzyki w okresie płodowym wpływa na rozwój mózgu dziecka, rodzi się ono z większą liczbą komórek nerwowych oraz połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi. Zachęca się aby od 5 miesiąca ciąży słuchać spokojnej muzyki klasycznej, (jeśli sama ją lubisz ).

  Gdy się urodzi puszczaj mu ją, by je uspokoić, czy uśpić. Nic nie rób na siłę, nawet jeśli stwierdzono, że działa pozytywnie na dziecko. Jeśli zmuszasz się do jakichkolwiek  czynności, których nie lubisz, dziecko zapamięta to i będzie później reagować tak jak Ty, będzie znużone i zdenerwowane. A nasze dziecko powinno być szczęśliwe.

  Dobrą alternatywą dla uspokojenia noworodka  jest włączenie mu odgłosów bicia serca matki do których był przyzwyczajony przez 9 miesięcy.

  Mniej więcej od 20-tego tygodnia, kiedy maluszek już w miarę dobrze słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz, możesz zacząć mu czytać bajki, opowiadać różne ciekawe historie z dzieciństwa. Miłe wspomnienia wywołają u Ciebie pozytywne emocje, które poczuje również Twój maluszek. Warto rozmawiać z „brzuszkiem”. To bardzo ważny etap budowania więzi z maleństwem. To niesamowity czas, snucie długich opowieści, wspólne słuchanie muzyki. Z każdym dniem wzmacnia się więź  pomiędzy mamą, a  nienarodzonym jeszcze dzieckiem  i powoli przyzwyczajasz  się do myśli, że już niedługo zostaniesz MAMĄ.

  Co czuje dziecko w brzuchu mamy

   

  W 23-24 tygodniu dzieciątko poznaje smaki. Jeśli wody płodowe są słodkie, połyka ich dużo, gdy są gorzkie, mało. W 27-28 tygodniu, zaczyna otwierać oczka. W brzuchu mamy panuje brązowo-czerwony półmrok. Powłoki brzuszne są   cienkie i przepuszczają światło. Latem gdy mamy mniej ubrań na sobie, dociera  do maluszka więcej światła. Jego kolor jest trochę uzależniony od tego jaki  kolor ubrania mamy na sobie.

  Kiedy zauważysz, że dziecko nie śpi, możesz się z nim pobawić . Dotknij swojego brzucha, albo lekko go pomasuj i poczekaj na reakcję dziecka. Maluch na pewno Ci odpowie: poruszy się lub nawet wystawi Ci rączkę, czy nóżkę. To cudowny sposób komunikacji. Możesz też włączyć do wspólnej zabawy męża albo starsze dziecko.

  Dbaj o swoja kondycję fizyczną. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma powodu by ograniczać aktywność.  Nieprawdą jest, że wysiłek fizyczny, jest szkodliwy dla  dziecka, oczywiście jeśli nie jest przesadzony.  Jeśli ciąża nie jest zagrożona, swobodnie możesz np. pływać .

  Jednak należy porzucić takie sporty, w których łatwo o uraz. Uprawiając sport dotleniasz dziecko i wzmacniasz swoje mięśnie, które przydadzą się podczas porodu.

  Nie należy wysłuchiwać  opowieści o patologiach ciąży  znajomych, opowieści te  są zazwyczaj przesadzone. Zwykle opowiadają je osoby, które podświadomie czują, ze nie sprawdziły się podczas porodu. Poród nie musi być straszny, to piękne przeżycie, pod warunkiem, że podejdziesz do tego pozytywnie. Po urodzeniu, maluszka, wszystkie bóle mijają, dziecko jest najważniejsze i najpiękniejsze.  Świat jest piękny!

  Staraj się robić rzeczy przyjemne, takie, które sprawiają Ci radość. Zadbaj o to by codziennie znaleźć czas na relaks. To nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego dziecka. Jest to ważne szczególnie w  ostatnich miesiącach ciąży,  gdyż wykształcają się u dziecka pierwsze nawyki, które można zaobserwować tuż po porodzie. Jeśli dbasz o spokojny, regularny sen, łatwiej będzie nauczyć noworodka nocnego spania, rytm dnia i nocy zaowocuje już w łonie mamy.

  Pamiętaj, jeśli w ciąży dbasz o swoje samopoczucie, robisz to dla dobra dziecka, a Twoja rodzina powinna Ci w tym pomóc, powinni być bardziej wyrozumiali, unikać kłótni, sprzeczek, w zamian  obdarzać Cię szczególnie sympatyczną atmosferą. Co czuje dziecko w brzuchu mamy? Gdy Ty jesteś szczęśliwa, Twoje dziecko, bezpośrednio z Tobą połączone też będzie szczęśliwe.

  Co czuje dziecko w brzuchu mamy

  Udowodniono, że dzieci, otoczone miłością jeszcze przed urodzeniem, lepiej się rozwijają.

  Płód reaguje na nastroje i emocje matki. Dlatego zanim dziecko przyjdzie na świat warto nawiązać z nim bliski emocjonalny kontakt.  Wykorzystaj najlepiej jak potrafisz okres ciąży, by twoje maleństwo urodziło się zdrowe i silne.

  Wiele zależy od ciebie – jeśli będziesz w dobrej formie, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej, to twoje dziecko też.

   

   

   

  Nie wiesz co wybrać?

  Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.

  Opisz swoje potrzeby, a otrzymasz odpowiedź najlepiej dopasowanych dla siebie rozwiązań.

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

   , , , , .
  Nie ma jeszcze komentarzy.

  Dodaj komentarz

  Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

  Zaprojektowane przez Klienter.pl


  Specjalny rabat

  Składając zamówienie w naszym sklepie na minimum 150 zł otrzymasz

  Kupon rabatowy 15 zł

  Wystarczy tylko wysłać poniższe zgłoszenie i je potwierdzić.

  Imię: *
  Email: *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Wychowanie dziecka od niemowlaka do przedszkolaka

  Kiedy dziecko z niemowlaka staje się już małym człowiekiem, do jego rodziców  dociera myśl, że muszą zadbać o jego dobre ...

  Zamknij